3186. Énekesmadarak: a fenyőcsíz (Carduelis pinus), a mozgékony madárka
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
Egy lelkes szervezet keresett meg minket, hogy segítsünk minél több emberhez eljuttatni a kezdeményezésüket. Mivel remek ötletnek tartjuk, ajánljuk figyelmetekbe!
Az elmúlt években újra megtaláltam a karácsonyi békémet, melyet a felgyorsult világban, az intenzív és elvárásokat támasztó reklámok nyomása alatt, a bevásárló központok zsibongó tömegében, az ideges és sokszor a feszültség miatt agresszív lökdösődésben elveszettnek hittem.
Óva intettek a felelőtlen karácsonyi ajándékozásoktól a Pedigree Örökbefogadási Program kampányzáróján.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) már a nyár végén felhívta a figyelmet arra, hogy az ide szokatlan időjárás felborította a madarak – köztük elsősorban a gólyák – bioritmusát és ez szokatlan magatartásformákhoz vezetett.
Törölje szárazra, a többit bízza a természetre. A fiatal hullámos lába még rózsaszín, a viaszbőre még nem jellemző színű az ivarra. Az ivarérett madarak kormeghatározása nem egyszerű és szakértő is csak hozzávetőlegesen tudja megmondani. Az idős hullámosok lába már pikkelyesedik, tollazatuk fénye kopottabb, mint a fiatalabb, tenyészérett madaraké. A szem körüli tollazat az egészen öreg madaraknál már hiányos is lehet.
A karomhiányt általában a szomszédos röpdében lakó papagáj csípése okozza. Ha tényleg csak letört volna, akkor esetleg a túlnőtt karom vége tört le és regenerálódik is, de valószínűbb, hogy a teljes karom, esetleg ujjperc lett lecsípve, így nem fog kinőni. Ha csak egy-két karom hiányzik, attól még teljes életet élhet a madár.
Mivel az atka szabad szemmel nem látható, ezért kizárásos alapon tetű lehet. Azt gondolom, hogy bármilyen tetű kezelésére alkalmas szer szóba jöhet. Ez általában vény nélkül kapható, érdemes az állatpatikában rákérdezni, mit ajánlanak.
Valószínűleg a kutya késői ivarérettsége lehet az egyik befolyásoló tényező, a másik pedig, - amit Ön is feltételez, - a szemétnek mint potenciális ´zsákmánynak´ a hatása. A kutya ivartalanítása, M-F-I-J módszerrel végzett tréning és a behívás engedelmességi gyakorlat erősítése együtt hozhatja meg a kívánt eredményt.
Feltehetően a prosztata megnagyobbodása okozza a tüneteket. A megnagyobbodás hátterében hormonális, gyulladásos és daganatos okok is lehetnek. A pontosabb diagnózishoz hasi ultrahangvizsgálat, esetleges mintavétel szükséges, a megoldás lehet gyógyszeres, de feltehetően az ivartalanítás segítene a legtöbbet.