3186. Énekesmadarak: a fenyőcsíz (Carduelis pinus), a mozgékony madárka
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
A fenyőcsíz (Carduelis pinus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó madárfaj.
Egy lelkes szervezet keresett meg minket, hogy segítsünk minél több emberhez eljuttatni a kezdeményezésüket. Mivel remek ötletnek tartjuk, ajánljuk figyelmetekbe!
Az elmúlt években újra megtaláltam a karácsonyi békémet, melyet a felgyorsult világban, az intenzív és elvárásokat támasztó reklámok nyomása alatt, a bevásárló központok zsibongó tömegében, az ideges és sokszor a feszültség miatt agresszív lökdösődésben elveszettnek hittem.
Óva intettek a felelőtlen karácsonyi ajándékozásoktól a Pedigree Örökbefogadási Program kampányzáróján.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) már a nyár végén felhívta a figyelmet arra, hogy az ide szokatlan időjárás felborította a madarak – köztük elsősorban a gólyák – bioritmusát és ez szokatlan magatartásformákhoz vezetett.
Üdvözlöm! A hím a nőstény elutasítása miatt ingerült! Azt javaslom, hogy teleltesse őket! Ne etesse őket két hétig, majd langyos vízben úsztassa meg őket, hogy a bél tartalom teljesen kiürüljön. Ezután sötét helyen egy medencében (üveg, műanyag) néhány cm vízben kell őket betenni -lehetőleg külön- és két hónapig nyugalomban hagyni őket! Hetente kell őket ellenőrizni, ha bármilyen rendellenességet tapasztal, akkor a teleltetést azonnal abba kell hagyni! Az ébredést fokozatosan kell csinálni, hogy ne hirtelen kerüljön melegbe. A folyamat 1 hétig tartson, majd további két hét múlva kínálja meg őket élelemmel, mert az emésztő enzimek később indulnak be. Az etetés után meg lehet próbálni a párzást! Szerintem sikerülni fog!
Látatlanban, vizsgálat nélkül nagyon nehéz egy ilyen esetről véleményt mondani, mert a leírás nem ad választ egy sor olyan kérdésre, aminek fontos szerepe van (vagy lehet) a megítélésben. Ezért mindenképpen azt tudom csak ajánlani, hogy mielőbb mutassák meg a cicájukat egy állatorvosnak, aki majd megvizsgálja, ha kell, elvégez kiegészítő vizsgálatokat (pl. megröntgenezi a lábát) és ennek alapján talán tud majd valami érdemlegeset mondani.
A kutyák 3 és 6 hónapos koruk között leváltják a tejfogaikat, ezen belül is a legfeltűnőbb a szemfogak váltása (6 hónaposan). Ami a sántikálást illeti, mindenképpen állatorvosi vizsgálatra van szükség.
Valószínűleg a szuka kutya ivarérettségével járó dominanciája és az új környezet együttes hatására alakult ki ez a helyzet. - Két külön kutyaház kellene. - Valóban a rangsorral összefüggésben kellene kezelni a dolgot, ami két ilyen kutya esetében megfelelő tapasztalatot és erönlétet igényel. - Érdemes lenne a szuka kutya ivartalanításával legalább a szaxuális dominancia hormonális hajlamát kiiktatni. - A szuka kutyát a terrorizáló, nemkívánatos megnyilvánulásaiban következetesen, azonnal mindig meg kellene szakítani és valamilyen módon büntetni.
Én azt gondolom, hogy az internetes tanácskérés helyett ezt a cicát el kellene vinni állatorvoshoz. És ha a másik kettőn is mutatkoznak tünetek, akkor azokat is. Ennél többet nem nagyon tehet.