3446. Mit tegyek ha vedlik a kutyám?
A vedlés (szőrhullás) okai közül megemlíthetjük a nem megfelelő étrendet, a szőr rendszertelen fésülését, a parazitákat, ezenkívül fontos tudni, hogy egyes kutyafajták hajlamosabbak a vedlésre, mint társaik.
A vedlés (szőrhullás) okai közül megemlíthetjük a nem megfelelő étrendet, a szőr rendszertelen fésülését, a parazitákat, ezenkívül fontos tudni, hogy egyes kutyafajták hajlamosabbak a vedlésre, mint társaik.
Van lehetőség manapság arra, hogy tengeri gerincteleneket tarts sósvizű akváriumba: virágállatokat, korallokat, rákokat. Néhány dolgot azonban szem előtt kell tartani, mielőtt egy ilyen kis tartályt beszereznél.
A Behaviour folyóirat szerint a hangyák okosabbak, mint sok általános iskolás kisgyerek, legalábbis ami a számtant illeti. „A hangyák okosabbak, mint az ötödikesek, hiszen kiváló matekosok! ”- írja Els van Egmond, a Brill folyóirat szerkesztője.
Az öngyilkosság nem csak az emberekre jellemző magatartás. Az állatokon végzett tanulmányok azonban segíthetnek megérteni az emberi viselkedést.
A norvég erdei macskafajta több száz vagy akár több ezer éves is lehet. A nagytestű és hosszú szőrű fajtatiszta macskák aranyosak és szelíd a temperamentumuk. Egyesek szerint a vikingek társai voltak, és Leif Ericksonnal bejárták a világot. A hajókon abból a célból tartották őket, hogy elpusztítsák a rágcsálókat.
Helyezze a gekkót testmeleg vízbe és engedje úszkálni pár percig, ezt naponta többször is megteheti. Amennyiben egyszerű székletürítési gondja volt, úgy az említett kezelés eredményre fog vezetni (a székletürítés beindul). Ha a haspuffadás továbbra is fennáll, mindenképpen forduljon hüllők gyógyításában jártas állatorvoshoz, aki alapos vizsgálat után megfelelő kezelésben részesíti a gekkót.
A talajon futkosó állatkák (pl. tengerimalac) csak viszonylag stabil emelvényekre másznak fel szívesen (mondjuk a házikójuk lapos tetejére), de számukra is előnyös, ha lakhelyük nem egyenletes, sima aréna, hanem megtöri egy-egy tereptárgy, vannak benne félreeső zugok.
A legtöbb emlősállat megfertőződhet toxoplasma gondii-val, de a fertőződésekkel szembeni rezisztencia fajok szerint igen különböző. Fiatal, különösen újszülött macskákban a fertőzés következménye klinikai toxoplasmosis lehet, a későbbi életkorban immunitás alakul ki. Statisztikai adatok szerint Magyarországon minden harmadik ember már átesett toxoplasma fertőzésen, magas a fertőzés előfordulása ott, ahol rosszak a higiéniés körülmények, ahol az emberek szoros kapcsolatban élnek állatokkal (főként macskákkal), ahol elterjedt a nyers húsból készült ételek fogyasztása. A felnőtt ember ép immunrendszere általában könnyen leküzdi a fertőzést, nem alakul ki súlyos betegség. Veszélyes azonban a toxoplasmosis olyan emberekre, akiknek valami ok miatt károsodott az immunrendszere. A fertőzés úgy jön létre, hogy a macska (a betegség közti és végleges gazdája) ürülékével a talajra jutó toxoplasma oocisták a szennyezett talajról a zöldségekre, gyümölcsökre kerülhetnek és ezek elfogyasztásával kerül az emberi szervezetbe. A fertőzött talaj közvetlenül is bekerülhet az emberbe, kisgyermekek homokozás közben gyakran veszik kezüket a szájukba, de a kertészkedő ember keze is szennyeződhet a fertőzött talajjal, a macskák simogatásakor a toxoplasma oocistával szennyezett szőrrel is történhet fertőződés. Másik útja a fertőződésnek, hogy az ember fertőzött állat (sertés, marha, baromfi) nem kellően hőkezelt húsát fogyasztja (nyers hús fogyasztása pl. tatár beefsteak veszélyes lehet). A legveszélyesebb fertőződés, amikor egy várandós kismama friss fertőzésekor a méhlepényen keresztül a toxoplasma eljut a magzatba. A fennáló vagy lezajlott fertőzöttség életben történő megállapítására macskák esetében is immundiagnosztikai eszközöket használnak. A vizsgálathoz vérvétel szükséges, mert a szaklaboratórium a vérsavóból mutatja ki a specifikus ellenanyagot. A vérvételt a cica kezelő állatorvosa elvégzi és ő küldi tovább a vérsavót laboratóriumi vizsgálatra. Mivel a cica lakásban él és nemigen vadászik madarakra vagy egerekre, ezért a friss fertőződésére nagyon csekély az esély, így a cica negatív szerológiai eredménye esetén nem indokolt a két havonta történő szűrővizsgálat, természetesen a gazdi megnyugtatására elvégezhető. Megfelelő óvintézkedések betartásával (nincs egér- és madárfogás, földdel szennyezett lábbelitől távol tartjuk) a friss fertőződés kockázata a minimálisra csökkenthető. A védőnői szolgálattal kapcsolatos kérdésre válaszolva: nem tanácsolnám az egészségügyi szolgálat zaklatását, ők az anya és a kisbaba egészségének védelmében járnak el, ami inkább elismerésre méltó cselekedetnek tekinthető, mint zaklatásnak.
Szinte minden kutyában található kis számú szőrtüszőatka, melyek a szőrtüszőkben élnek. Klinikai tüneteket azonban egészséges kutyákban nem okoznak. Azon kutyusokban, melyek a szervezet ellenállóképességének veleszületett hiányosságában szenvednek, nagymértékben elszaporodnak az atkák, és súlyos bőrtünetekkel járó (sokszor az állat életét is veszélyeztető) betegséget okoznak. Sajnos ezek a kutyák teljesen nem gyógyíthatóak meg, de komplex állatorvosi kezeléssel hosszú ideig tünetmentessé tehetőek. A betegség hátterében álló veleszületett immunhiányos állapot miatt időnként fellángolhatnak a tünetek, ilyenkor újra állatorvosi kezelésekben kell részesíteni a beteg kutyát.
Azt, hogy mitől vannak a sebek és hogy mivel célszerű kezelni, csak egy vizsgálat után lehet megmondani. A szem körüli területek érzékeny részei az állatnak, vigyázni kell, hogy mivel kezelünk. Egyébként természetesen macskakarmolás is szóba jöhet, mint ahogy bármi más is. Azt javaslom, hogy mutassa meg állatorvosának a kutyust, főleg, hogy az egyik seb vérzett is.