4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Konkurenciaharc, dominancia, ivarérettség, rangsorhiány. Ivartalanítás ??? Ivartalanítás !!!
Kedves Gazdi! Igen, valószínűleg az állhat a háttérben, hogy a kereskedésben együtt tartják a hímeket a nőstényekkel, és többszörös beltenyésztés alakul ki, amitől születési rendellenességek és genetikai betegségek gyakoriak a kereskedésben vásárolt malacoknál. Valószínűleg a mama étrendje sem volt megfelelő a vemhesség alatt, ezért hiánybetegség is kialakulhatott a picinél. Ilyen pici malackánál nehéz megállapítani, hogy mi lehet a konkrét betegsége, de sajnos a mamája érzi, hogy a kicsi nem életképes valamiért, ezért hagyta abba a gondozását. Nagyon jó étrendet választott a kicsinek, azt javasolnám, továbbra is etesse így, mert amíg magától eszik, még van néhány % esély, nagyon kevés esély, hogy életben marad. Ha már nem fogadja el az ételt, úgy tűnik elfáradt, akkor nem szabad erőltetni, annyit egyen, amennyit ő akar.
Amikor az ugatást szeretnénk mederbe terelni, ugyanúgy járjunk el, mint bármilyen más trükk megtanítása során: legyünk következetesek és egyértelműek afelől, mit is szeretnénk elérni a kutyánál. Ha csendre intjük, az ezt kiváltó parancsszót kell megerősítenünk benne. A csend legyen ! persze három szoba távolságból nem hatásos, hiába is folytatnánk a telefonbeszélgetést, miközben a kutya lelkesen kiereszti a hangját és kitartóan lármázik az ablak előtt elhaladó járókelők láttán. Inkább próbáljuk meg, hogy a kutyát a lakásban benti pórázon magunk mellett tartjuk minden alkalommal, amikor a probléma várhatóan jelentkezni fog. Amikor látjuk, hogy a kutya éppen elvakkantaná magát, fogjuk meg a pórázt és parancsoljuk a kutyának, hogy üljön le. Még jobb, ha a póráz hámmal van ellátva, amellyel a kutya fejét kissé felfelé tudjuk húzni és ezzel bezárjuk a száját. Amikor abbahagyja az ugatást, engedjünk a póráz feszességén és dicsérjük meg. Egy-egy jutalomfalattal még jobban hangsúlyozni tudjuk elégedettségünket.
Kedves Gazdi, ez valószínűleg macskanátha, házilag nem gyógyítható. Antibiotikumos kezelést igényel. Vigyék állatorvoshoz a cicákat. A macskanátháról bővebben itt olvashat: Minden, amit a macskanátháról tudni kell Mi az a macskanátha? Ajánlott oltási program macskáknak
Kedves Robroy! Kedvenc llibájának egy alapos állatorvosi vizsgálatra van szüksége. A leírtak alapján lehet vírusos betegség, idegrendszeri megbetegedés, férgesség, hogy melyik probléma okozza a tüneteket csak fizikális és egyéb kiegészítő vizsgálatok után dönthető el. Ne késlekedjen kedvence érdekében. dr.Puskás Gábor