4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Kedves Erika! Azért dugta el őket, mert féltette a kicsiket, nem szabad az újszülött cicákat fogdosni... nyugodt, védett, helyen kellett volna kialakítani neki a ládikáját, ahol nincs nagy forgalom, minden kiscica életben maradt volna így. Tehát nem féltékenység, szimpla anyai védelmi ösztön volt. Az anyamacska egyébként a kandúrok elől szokta elrejteni a kicsiket, mert ha a kandúr megöli a kiscicát, akkor a nőstény hamarabb lesz párzóképes, de ha nincs kandúrveszély, akkor is elrejtheti, ha túl sokat zargatják az emberek. Nézze meg, hogy hova vinné őket az anyjuk és ott próbáljon kialakítani neki egy kis helyet, persze úgy, hogy még könnyen ki tudjon majd jönni onnan ( a kicsikkel együtt, ha már elkezdenek mozgolódni)
Némelyik egyed sokat ugat, némelyik keveset. Az Öné is ugat, ha meglát egy macskát ... Az ugatás mennyisége meghatározó jellemzője lehet egy fajtának. Bármennyire sokat vagy keveset ugat egy kutya, az ugatás a "nyelve". Ez a nyelv a hangok széles skáláján alapszik, a halk nyöszörgésen keresztül, a morgáson át, a közönséges ugatásig, és a farkasokéra emlékeztető üvöltésig. A különböző sajátos helyzetekben a hangadások mindegyike árnyalatnyi eltéréssel hallható. Amennyiben figyelemmel kíséri kutyáját, fokozatosan rá jöhet arra, mit jelentenek a különböző hangok.A kutya sokféle hangot ad: amikor ingerlik vagy zavarják, morog, amikor beteg, vinnyog, ha megsebesül vagy a farkára lépnek, nyüszít, vadászat közben, vagy ha bezárják, esetleg zenét hall vonít, és váratlan dolgokra csahol. Megelégedettséggel tölti el vajon a kutyát, ha hallja azt a zajt, amit ugatásával kelt? Egyáltalán nem. Számára ugyanolyan jó hecc az ugatás, ha hangszalagjait sebészi úton eltávolítják.A legtöbb kutya elsősorban olyan helyzetekben ugat, melyekben az éberség-félelem-harciasság kombinációja uralja kedélyállapotát. Az ugatás lehet szinte hangtalan levegő kibocsátás. Az erőteljes ugatás szakadatlan vonítássá alakulhat. Minél inkább agresszívebb, annál tompább, mélyről jövőbb az ugatás, minél inkább fél a kutya, annál magasabb hangú és fültépőbb.
Kedves Kata, a kiscicák füle általában nagyobb, majd hozzá nő a fejük :) a fültisztításról itt olvashat: http://www.haziallat.hu/macska/gondozas/macska-fultisztitas/2044/ Érdemes lenne azért a cicát megmutatni állatorvosnak, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy nem fülröhösség, oltásokat is jó lenne kapnia, illetve a féreghajtást is célszerű lenne elkezdeni.
A kutyák (és általában az emlős állatok) nem szoktak depresszióba esni a szülés (ellés) miatt. Igazából a kölyköket sem tudják megszámolni, nekik mindegy, hogy 1 van, van több, mindaddig amíg van alattuk kölyök, működnek az anyai ösztönök. Ha a kutyájuk furcsán viselkedik, akkor valami baja lehet, például esetleg benne maradt még olyan magzat, amit nem tudott megszülni, vagy méhgyulladás alakult ki, stb. A legjobb lenne holnap elvinni állatorvoshoz és megvizsgáltatni alaposan! Ha a megmaradt kölyköket nem szoptatja rendesen, és azok feltűnően éhesek, akkor kutyakölykök számára készült anyatej pótló táppal kell őket etetni (ilyeneket állatpatikákban lehet beszerezni).
Mindenképpen megérne egy állatorvosi vizsgálatot hogy a duzzanatot mi okozza. Lehet vérömleny, tályog de daganat is. Ha megtörténik a duzzanat okának megállapítása akkor a gyógyíthatóság is kiderül.