Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A kutya mancsnyalogatása mögött sérülés, bőrprobléma vagy akár ízületi fájdalom is állhat. Ismerd meg a lehetséges okokat és a teendőket a megfelelő kezelés érdekében!
Mi az oka a kutya mancsnyalogatásának? Lássuk!
1. Ápolás
A legtöbb kutya egyszerűen csak tisztítja a mancsát. Séta után gyakori, hogy letisztítja a kintről származó koszt és port. Ha mindez csak alkalmanként fordul elő, általában nincs okod az aggodalomra.
2. Mancsnyalogatás allergia miatt
Az allergia a leggyakoribb ok. Ételtől, pollentől vagy poratkától is kialakulhat bőrviszketés. A kutya ilyenkor a mancsát nyalogatja, hogy enyhítse az égő érzést. Az állatorvos speciális diétát, antihisztamint javasolhat.
3. Stressz és unalom
A mancsnyalogatás lehet önnyugtató viselkedés is. Stressz vagy unalom esetén ismétlődhet. Figyeld, hogyan viselkedika kutyád a mancsnyalogatás mellett. Izgága? Topog? Rombol? A több mozgás és a változatos játékok segíthetnek csökkenteni ezt a viselkedést.
4. Sérülések
Egy apró vágás, szálka vagy felmaródott talppárna is kiválthatja a nyalogatási ösztönt. Ellenőrizd a talppárnák közötti területet. Ha sérült, és nem tudod otthon kezelni, fordulj állatorvoshoz.
5. Daganatok
A mancsok között kialakuló dudorok, ciszták vagy szemölcsök is okozhatnak fájdalmat és viszketést. Ha csomót vagy duzzanatot találsz, mihamarabb mutasd meg az állatorvosnak.
6. A mancs kiszáradása
Extrém hőség, fagyos járda vagy sós vegyszerek kiszáríthatják a talppárnákat. Kutyáknak való, kifejezetten mancsra való balzsammal ápolhatod. Embereknek szánt színs, szagos krémeket véletlen se használj, mert nem tesz jót a kutyádnak, ha esetleg lenyalja!
7. Paraziták
Bolhák és kullancsok okozta viszketés is vezethet mancsnyalogatáshoz. A bőr pirossá válhat, szőrhiány vagy foltok jelenhetnek meg. Rendszeres bolha- és kullancs elleni védekezéssel csökkentheted a kockázatot.
8. Ízületi fájdalom
Ízületi gyulladás vagy fájdalom esetén a kutya az érintett végtagot is nyalogathatja. Ha sántít vagy nehezen kel fel, érdemes állatorvossal röntgent készíttetni és megfelelő fájdalomcsillapítót adn, valamint étrend-kiegészítőket.
9. Cushing-kór
A mellékvese túlzott kortizoltermelése gyengítheti az immunrendszert. Eleinte bőrváltozások, viszketés és szőrvesztés jelentkezik. Előfordulhat fokozott szomjúság és étvágy is. Állatorvosi kezelést igényel.
Ha a kutyád túl sokat nyalogatja a mancsát a végleges megoldás mindig az alapbetegség kezelése. Ha bőrpírt, elszíneződést vagy szőrhiányt látsz, irány az állatorvos!