Megérti-e kedvenced, amit mondasz neki?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Hogyan dolgozza fel a kutyád agya a hanghordozást és a szavak jelentését? Új fMRI-vizsgálatok mutatják meg, hogyan hallgatnak minket négylábú barátaink.

Az Eötvös Loránd Egyetem Etológia Tanszékén fMRI-vel vizsgálták, hogyan reagál a kutya agya a hanghordozásra és a szavakra. Egy beszédben egyszerre kétféle információ jut el hozzájuk: a szó jelentése és az intonáció érzelmi töltete. A kutatók azt akarták kideríteni, hogy a kutyák különválasztják-e ezt a két elemet, mint az emberi agy.

Magányos kutya ugat otthon.

A kutyákat hónapokon át tanították, hogy nyugodtan, mozdulatlanul feküdjenek az MRI gépben. Mivel a gép hangos kattogó zajjal működik, a gazdik türelemmel és jutalomfalatokkal építették ki a bizalmat.

Állatorvos vizsgál nyugodt kutyát.

A kísérletben fejhallgató segítségével kétféle magyar szót hallgattak a kutyák: elismerőket, mint az „ügyes” vagy „bravó”, és semlegeseket, mint a „mint”, „ha” vagy „még”. Ezeket vagy érzelemmentesen, vagy magas, derűs hangon mondták. Az eredmények azt mutatták, hogy a kutya agya, mint az emberi, külön kezeli a szavak jelentését és az intonációt.

A bal agyfélteke a szavak jelentését dolgozza fel, a jobb pedig az érzelmi töltetet. Érdekes, hogy az intonációra gyorsabban reagálnak: azonnal bekapcsolnak az ősi agyi területek, míg a szavak felismerése később, a magasabb rendű agykéregben zajlik.

Gazdi kulccsal, cipőben, kutya figyel.

Ennek gyakorlati jelentősége is van: először a hangod érinti meg a kutyát, csak utána érti a szót. Ha dühösen vagy parancsolóan beszélsz hozzá, hiába mondasz kedves szavakat, a kutya először a hanghordozásból következtet a szándékodra. Ha tudatosan nevelsz, mindig használj világos, kiegyensúlyozott hangnemet.

Kutyus játszik ételosztó játékkal.

Ez a kutatás rávilágít arra, hogy a kutyák hűséges és figyelmes társaink. Legközelebb, amikor hívod a kedvenced, állj meg egy pillanatra, és gondold át: először a hangod teremti meg a kapcsolatot, csak utána érti meg a jelentést.