Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Az új kutatás szerint a Linköpingi Egyetem kutatói szőrminta-vizsgálattal kimutatták, hogy a kutyák stresszszintje szorosan tükrözi a gazdák hosszú távú feszültségét.
Az életmódod és a személyiséged befolyásolja a kutyád hangulatát. Lehet egy hirtelen ijesztő élmény, vagy épp tartós anyagi bizonytalanság. Mindkettőtök testi és lelki egészségét veszélyezteti a folyamatos stressz.
A kutyád testbeszéde sokat elárul
A lelapuló fülek, csüngő farok, összegömbölyödő testtartás vagy levert hangulat mind azt jelezhetik, hogy ideges. Ezek a jelek azonban csak azt mutatják meg, hogy a kutyád stresszes, nem azt, mennyire az.
A kortizol a stresszhormon. Ugyanúgy jelenik meg a kutyák szervezetében, mint nálunk. A vér- vagy nyálvizsgálat a pillanatnyi állapotot mutatja, de hosszabb időre nem alkalmas, ráadásul kényelmetlen és drága. A szőrzetbe viszont beépülő kortizol hosszú távú „stressznaplót” ad a kutyádról.
Lina Roth vezetésével a Linköpingi Egyetem kutatói 58 Shetland Sheepdogot és Border Colliet vizsgáltak. Nyáron és télen vettek szőrmintát. Az eredmény világos: a kutyák hosszú távú kortizolszintje megegyezett a gazdákéval. A feszültebb gazdiknak feszültebb kutyáik, a nyugodtabbaknak kiegyensúlyozottabb négylábúik voltak.
Az emberi személyiséget az OCEAN-modell alapján is vizsgálták. A nyitott és rendszerezett (conscientious) gazdáknál magasabb volt a kutyák stresszszintje. A neurotikusabb (érzelmileg labilis) tulajdonosoknál viszont alacsonyabb lett a kutyák feszültsége. Ennek az lehet az oka, hogy a neurotikusabb gazdik többet foglalkoznak a kutyájukkal, többször simogatják és többet vannak együtt velük.