51. A vízidisznó vagy kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris)
A vízidisznó (Hydrochoerus hydrochaeris) vagy másnevén kapibara Földünk legnagyobb rágcsálója. Víz melletti területeken él csapatba verődve, melyet a legidősebb, domináns hím vezet.
A vízidisznó (Hydrochoerus hydrochaeris) vagy másnevén kapibara Földünk legnagyobb rágcsálója. Víz melletti területeken él csapatba verődve, melyet a legidősebb, domináns hím vezet.
Holland hajósok fedezték fel a 16. században dél-amerikai gyarmatukon, Guyanában ezeket a puha, barna-fehér bundájú állatkákat. Néhányat közülük hazavittek a gyerekeiknek játszótársul, Hollandiába. Itt az emberek gyorsan megkedvelték őket, és lassan más, európai országban is elszaporodtak.
A tengerimalacnak igen sok változata létezik. Az alábbi áttekintésben szőrtípusok szerint csoportosítottuk a ezeket a kedves és méltán közkedvelt állatokat.
A tengerimalac ketrecét naponta takarítsuk, hogy egészséges körülményeket teremtsünk az állatkának! Szereti azt is, ha szabadon mászkálhat, de ilyenkor tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket!
A tengerimalacok általánosságban véve egészséges állatok és életük során nagyon ritkán igényelnek orvosi beavatkozást – még a szokásos oltásokra sincs szükségük!
Kedves Gazdi! A foltokban szőrhullás élősködőre utalhat, pl. ha gombás fertőzése vagy rühatkája van a malackának, akkor kikaparhatja magát ennyire. Valószínűleg gomba elenni sprayt kapott. Kép alapján nem tudom biztosra mondani, nem vagyok állatorvos, de úgy tűnik, hogy nem csak kikopott a szőr, hanem ott egy duzzanat van a malacka oldalán. Ha az, valószínűleg tályog, vagy daganat, sürgősen szakállatorvossal, ezgotikus állatokhoz értő állatorvossal meg kell nézetni, mert gyógyszeres kezeléssel nem múlik el. Ha tályog, állatorvos felnyitja és kitisztítja. Javaslom állatorvos felkeresését! Addig lehet otthon egy kis betadint vízzel felhígítani, és ilyen vattával törölgetni a sebet.
Kedves Gazdi! Idősebb tengerimalacok szőre valóban megváltozhat, színe, állaga pl. "őszülhetnek". Azonban ha a szőr hirtelen megváltozik, néhány nap alatt csapzott lesz, összetapad, foltokban hullik, az immunrendszer legyengülésére is utal. Hím tengermalacoknak a fenékrész fölött néhány centivel van egy mirigy, ami faggyút választ ki, idős malacoknál előfordulhat ennek túltermelése, a fenék fölött, zsíros tapintású lesz a szőr, összeáll. Először is ajánlott lenne rágcsálóknak való vitaminkészítményt vásárolni, C-vitamint és multivitamint, és naponta a vizébe csepegtetni. Kapható ún. Immunovet por, vény nélkül kapható immunerősítő, kifejezetten a szőr és kondíció javítására. Javasolt lenne az azonos időben napi súlymérés kb 1 hétig. Ha az állat súlya 5-7 nap alatt 40-50 grammot csökken, betegség tünete lehet. Esetleg a közeljövőben elvinni állatorvosi kontrollra, hátha valami olyan dolog lappang, amit orvos észrevesz, de gazdi még nem. Ha van előtte elég széna, víz, naponta kap zöldséget, és úgy is kunyerál, és korábban nem tett ilyet, javasolt állatorvosi kontroll. Lehet, hogy valami kezdődő betegség miatt rossz az állatka közérzete, idegesebb. Jelzi, hogy rosszul érzi magát.
Kedves Gazdi! A tengerimalac elsődleges tápláléka a széna. Fogkoptató, és szükséges az emésztéséhez. A száraz faág nem jó és a száraz kenyér sem. Valószínűleg rossz szokásként vette fel. Ha rosthiány alakul ki a malacnál, egy idő után a szőrét is elkezdi rágni, illetve komoly emésztési problémái lesznek. Szőrtépést, szőrrágást látott nála? A széna adagját növelni kellene, folyamatosan legyen bent nála. Ha utána egy-két héten belül nem hagyja abba a ketrec rágását, ajonlott lenne állatorvossal megnézetni.
Kedves Gazdi! Ezt sajnos nem lehet előre megmondani, de a legtöbb esetben nem gond az összeszoktatás. Természetesen a macska nagyon önfejű, és ahány cica, annyiféle a reakció. A kutyus még fiatal, ilyenkor azért könyebb az összeszoktatás. Természetesen létezik a kutya és a macska közötti barátság, nem ősellenségek. Ezt egy nemrég megjelent tanulmány is igazolja, melyben a kísérletek során a vizsgált kutyák és macskák nagy részénél (66%) kölcsönös barátságot tapasztaltak, míg agresszivitást csupán kevés esetben (8-9%). Az alábbi cikkek segítenek az összeszoktatásban: Kutya-macska kulisszatitkok >>Hogy jön ki a macska más állatokkal? >>A macska piszkálja a kutyát >>A kutya kergeti a macskát...
Kedves Gazdi! Kora tavaszi gyógyhatású, vitamiban gazdak korai zöldeket kaphatnak a tengerimalacok, ha bio. De nem szabad ezeket túlérékelni. A korai zöldek pl. tyúkhúr, kora tavaszi fű könnyen puffaszthatják őket, ezért kis mennyiségben lehet. A kora tavaszi vitamindús, gyúgyhatású zöldekkel vigyázni kell, mert kis testű tengerimacnak bizonyos anyagok túl sok lehetnek, ami embernek egészséges. A madársaláta és endívia saláta nem rokonok. A madársaláta madársaláta (Valeriana locusta) macskagyökérféle. Az endíviasaláta (Cichorium endivia) őszirózsaféle. Az endíviasalátának magas a foszfortartalma, ezért tengerimalacok csak kis mennyiséget kaphatnak belőle, néhány szálat. A madársalátának van C-vitamintartalma, ezért ez talán jobb, de magas a magnéziumtartalma, ezért ebből sem kaphat sokat egy evésre. Azt javasolnám, hogy ha saját fogyasztásra vásárol a gazdi, kaphat néhány levélkét a tengerimalac változatosság miatt, de nem adnék napi rendszerességel télen sem. Nagy Nóra tengerimalac tenyésztő