1126. Késhal: kishal közelébe nem való
A késhal lapos, elkeskenyedő alakjáról kapta nevét, ugyanis kísértetiesen emlékeztet egy késre: farka a kés nyelének, teste pedig a pengének felel meg.
A késhal lapos, elkeskenyedő alakjáról kapta nevét, ugyanis kísértetiesen emlékeztet egy késre: farka a kés nyelének, teste pedig a pengének felel meg.
Bizarr, de hasznos halat ajánlunk ezúttal: különösen az álmatlanságban szenvedő akvaristák fognak gyönyörködni benne, ugyanis éjszaka virgonckodik.
Neve érdekes asszociációkat kelthet: mitől mókushal a mókushal (Myripristis murdjan)? Esetleg lompos a farka? Vagy mogyorót eszik?
A gömbhal, japánul fugu, az ázsiai országokban méregdrága ínyencfalatnak számít, bátorságát és elszántságát bizonyítja annak, aki el meri fogyasztani. Sokkal izgalmasabb, mint az orosz rulett.
Az emlősök és bizonyos erszényesek is álmodnak, mert náluk is megfigyelhető a REM-fázis (gyors szemmozgással járó alvásszint, ekkor álmodunk). A kutatók megállapították, hogy míg az állatok leginkább napi tevékenységükről, apró eseményekről álmodnak, addig mi emberek álomba szőjük minden lelki folyamatunkat is.
A talpa a talpfekélytől véres. Erre, ha már előrehaladott, állatorvos ír fel krémet. Léteznek már homeopátiás krémek is nekik. Ezzel naponta többször bekenve el fog múlni. Sajnos a talpfekély, ha elhatalmasodik, akár halálhoz is vezethet. Ezt okozhatja a drótrács, de a szénán tartott nyulak talpa még könnyebben kisebesedik. Ilyenkor a felázott alomanyag okozza a betegséget. Alaposan és gyakrabban kell almot cserélni alatta. Ha pedig drótrácson van tartva, akkor egy kis almot szórni alá- persze ezt is gyakran cserélni, mert a víz és a vizelet átitatja. A nyulak a legkevésbé a telepadlós elhelyezést kedvelik, azonban sok helyen még a tenyésznyulakat ilyen ketrecben tartják. Ha lehetséges, ezt cseréljük le akár drótrácsos ketrecre is.:) A vemhesülés is összefüggésben lehet a talpfekéllyel. HIsz a nyúl beteg, fáj a lába talpa. A krémtől nagyon gyorsan elmúlik. A szőr visszanövésére persze várni kell. Azonban innentől kezdve ha almozol, akkor mindig nézd majd meg a talpát, nem újult-e ki a fekély.:)
A legjobb az lenne, ha megvizsgáltatná a cicáját, illetve főleg a húgyúti szerveit. A tapasztalt jelenségek utalhatnak esetleges húgykövességre is, de lehet csupán hólyaghurutja is. Ez a szakembernek kell eldöntenie.
Nem tudom,miből következtet arra, hogy túl sok a kutya gyomorsava. Talán gyakran hány , amikor nincs semmit tartalom a gyomrában? Ez esetben jobb lenne megvizsgáltatni állatorvossal, mert a hányásnak rengeteg oka lehet. Ha a tápok közül prémium kategóriájút választ (ezek a drágább tápok), és életkorának, testméretének megfelelő típust etet a kutyával megfelelő mennyiségben, emellett normális állagú a kutya bélsara és jó a kondíciója,akkor nem lehet baj a táppal.Előfordulhat táplálékintolerancia, táplálék allergia természetesen a legjobb tápok esetében is. Ilyenkor viszketegség, szőrhullás, bőrelváltozások és hasmenés a vezető tünetek. Az orr szárazsága önmagában nem betegség, kísérő tünete lehet pl. lezajlott szopornyicának (nem gondolom, hogy erről lenne szó), vagy nem megfelelő könnytermelésnek stb. Ez irányban is egy állatorvosi vizsgálat segítene.
Önmagában a hányás csak tünet. Többféle betegség esetén produkálnak az állatok hányást. Esetenként a mohó evés, egyszerre sok víz ivás (gyomor megterhelés) is hányáshoz vezet. A tápokhoz szokott macskák nem mindegyike tolerálja jól a házi kosztot. A "fajmacskákra" ez fokozottan igaz. (Némelyik, pl. az én perzsám meg sem eszi.) Azért azt tanácsolom, hogy mutassák meg a kezelő állatorvosnak.
Nem biztos, hogy emiatt nagyon aggódniuk kell, a fiatal állatok egyes egyedeinek elég élénk az anyagcseréje, és sokat esznek mégsem híznak el. A soványság hátterében azonban állhatnak betegségek, szervi működészavarok, így a legjobb az lenne, ha elvinnék állatorvoshoz és kérnének egy nagyon alapos kivizsgálást. Csak így derülhet ki ugyanis az, hogy egyébként egészéges-e, vagy tényleg van oka is annak, hogy nem hízik.