1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A kutyájukat mindenképpen mutassák meg hozzáértő állatorvosnak, mert csak így lehet megállapítani, hogy mi legyen a teendő vele. Ez a műtét egyébként nem tartozik a "komoly" kategóriába, viszont ha nem operáltatják meg, ez bármikor nagy gondokat idézhet elő.
Sürgősen vigyék el a kutyájukat egy másik állatorvoshoz (lehetőleg olyan helyre, ahol van röntgen is) és nézessék meg. Ne felejtsék el elmondani a 3 héttel ezelőtti előzményeket sem! (A kollégám véleményét pedig hadd ne kommentáljam...)
Kedves Andrea! Valószínűleg a hozzáállás nem jó. Egy állattól, aki állandóan elszökik, tehát nem töltött legalább 2-3 hetet BENT a terráriumban, optimális és főleg nyugodt körülmények között nem lehet elvárni, hogy egyen. Tehát, az, hogy miután visszafogta az elkóborolt állatot, berakta a terráriumba és néhány napon belül megkínált nem vezethetett eredményre. Sőt azáltal, hogy az egérrel stresszeli az eleve stresszes állatot a későbbiekben (jövőben majd) nehezíti az etetés folyamatát... Én azt javasolnám, hogy vegye ki az egeret a terráriumból, a kígyót legalább 3 hétig a terráriumon belül tartsa, optimális körülmények között... Majd, ha ez az idő letelt nyugalomban, stresszmentesen, akkor lehet próbálkozni újra az etetéssel.. És érdemes állatvédelmi okokból áttérni az előre elpusztított egérrel való etetésre. Üdv-Éva
Természetesen meg lehet tanítani a kutyust a pórázon való sétálásra, lehet, hoyg lassabban megy, mint a kölyök kutyáknál, de biztosan sikerrel járhat. Íme, néhány tipp: Pórázon sétáltatás megtanítása a kutyának Ez a parancs arra használatos, hogy pórázon vezetve kutyád békésen lépdeljen melletted, fejével a lábad mellett. Ezt a pozíciót akkor is tudnia kell tartani, ha sétálsz vele, vagy ha futsz vele.Semmiképpen sem húzhatja a pórázt, mert ez azt jelentené, hogy ő vezet téged, ő visz sétára téged.1. Ültesd le a bal oldaladra. Bal kezeddel fogva a pórázt, tartsd rövid pórázon. Mindig ugyanazon az oldalon vezesd a kutyát! Használd a már megtanult. „Figyelj!” parancsot, hogy felkeltsd a figyelmét.2. Indulj el, mondd a „kutya nevét”, illetve a parancsszót ”Indulás!” és bal lábbal kezdve sétálj előre.- Ha előre megy, és elkezd húzni, húzd meg a póráz és mondd „Nem!”, majd azonnal fordulj az ellenkező irányba, mondd ismét „Indulás!” és folytasd a sétálást.- Ha hátra marad, biztasd szóban, és óvatosan húzd magad mellé a pórázzal.- Motivációként egy jutalomfalatot tarthatsz az orra elé, hogy kövesse.3. Egy pár lépés után állj meg, dicsérd meg, és jutalmazd jutalomfalattal. Ismételd a gyakorlatot, mind több lépést hagyva a jutalmazások között.
Azzal jót tesz, ha nem engedi, hogy a dinamikusabb, falkavezési hajlamú, dominánsabb kutyának nem engedi, hogy a másikat terrorizálja. Ilyen esetben azonban nagyon fontos, hogy ne a "gyengét" védje, ha nem az "erős"-nek mutassa, hogy Ön dönt, Ön még erősebb, Ön a falkavezér. Tehát mindig az "erős" kutyával szembe fordulva annak adjon jelzéseket, hogy hol a határ. Az önbizalom erősítését, az esetleges enyhe félelmi megnyilvánulásokat jól lehet kezelni Bach-virágterápiával.