1831. Hogyan szoktassuk le a papagájt a rikácsolásról?
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Megérkezett Ghafula és Tjobbe, újabb két csimpánzzal bővült a Veszprémi Állatkert csimpánzcsapata.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
Bizonyos arra hajlamos kancáknál előfordul, hogy a méhszáj körüli ereknél időszakonként minimális vérzés jelentkezik - némileg hasonlóan pl. az emberi orrvérzéshez. A sárlás alatt bővérűség és megváltozott szöveti állapot jellemzi a méhszájat és környékét, ezért könnyebben kialakulhat ilyen vérzés. Ezek a vérzések az esetek döntő többségében alig észrevehetőek, és ártalmatlanok.A hüvely vagy a méhszáj korábbi sérülésével is összefüggésben lehet a jelenség, de nem ez a jellemző. Javaslatom, hogy vizsgáltassák meg specialista állatorvossal a kancát a probléma jelentkezése idején, aki megfelelő műszerekkel "belenézve" a kancába meg tudja Önöket nyugtatni, illetve szükség esetén javaslatot tesz a további lépésekre.
Ha véletlenül kisebb mennyiségű, pl. egy maroknyi meggyet "lelegel" a ló, abból nem szokott probléma lenni. Nagyobb mennyiség elfogyasztása azonban emésztési zavart, kólikás tüneteket okozhat, ezért nem ajánlom, hogy szabadon engedjék a lovat meggyet fogyasztani.Ez egyébként számos gyümölcsre igaz, hogy kisebb mennyiségben nyugodtan adható, afölött viszont akár súlyos kólikás bántalmakat okozhatnak, főként ha minden átmenet nélkül kapnak hirtelen nagyobb mennyiséget.A meggyre visszatérve még annyit, hogy nem egy egyed egyáltalán nem nyúl hozzá, ha egyébként bőven van jó minőségű takarmánya. Persze erre nem szabad alapozni, és meg kell akadályozni a nagyobb mennyiség elfogyasztásának lehetőségét.
Levele alapján valószínűbbnek tartom, hogy légzőszervi eredetű a lova problémája, esetleg nyirokcsomó megbetegedésével társulva.Mindenképpen javasolok egy alapos állatorvosi kivizsgálást. Ha valóban megnyitható tályog okozza a duzzanatot, akkor azt a helyszínen is meg tudja oldani az állatorvos.