1881. Ha a kiskutya kölyök a kezedet harapdálja
Kérdés: Hogyan tudom megakadályozni, hogy a kölyökkutyám ne csípjen és harapjon? Válasz: A kölyökkutya mindent megrág és megharapdál. Hiszen az alomtestvéreivel is ily módon játszik.
Kérdés: Hogyan tudom megakadályozni, hogy a kölyökkutyám ne csípjen és harapjon? Válasz: A kölyökkutya mindent megrág és megharapdál. Hiszen az alomtestvéreivel is ily módon játszik.
A legősibb madár Archaeopteryx néven volt ismert és körülbelül 150 millió évvel ezelőtt élt. Akkora volt, mint egy holló, testét tollak borították és szárnyai voltak.
A Szétszórt Idiopatikus Miozitisz (DIM) egy viszonylag új betegség a háziasított görényeknél. Miozitisz, vagy polimiozitisz az izmok gyulladása. "Szétszórt" a testben való elterjedésre utal. "Idiopátia" azt jelehogy jelenleg nem érthető az oka.
A vadászgörények hajlamosak a veszettségre, de ez ennél a fajnál egy ritka betegség összehasonlítva a kutyákkal és különösen a macskákkal. Ennek egyrészt a veszettséggel szembeni veleszületett ellenállás az oka. A veszettség gyakorisága nagyon alacsony a szoros kapcsolatban álló vadállatoknál, mint például a menyéteknél és nyérceknél.
Tavaszodván, amikor elkezdték ringatni színpompás virágaikat a tulipánok, s fehér szirmaikkal integettek vissza a jácintok, Durci, az első születésnapját ünneplő cicalányunk is egyre kevesebbet heverészett az ágytakarón. Valami furcsa izgalom lett úrrá rajta.
A kötőhártya-gyulladás a leggyakoribb szembetegség, kiváltó okai között első helyen állnak a különféle vírusok, a herpesz és a calici, illetve a chlamydia néven ismert baktérium-szerű kórokozó. A herpesz vírus kétoldali kötőhártya-gyulladást okoz, míg a chalmydia először csak az egyik szemet támadja meg, a gyulladás a másik szemben csak körülbelül egy hét elteltével jelentkezik. A fertőzésre különösen a kölyökmacskák érzékenyek. KEZELÉSE: Ez az egyetlen szembetegség, melynek gyógyításával házilag is próbálkozhatunk, abban az esetben, ha nincs más tünetete a cicának.Tömény kamillateában benedvesített vattával mossuk meg a cica egyik szemét, addig míg az összes csípa, váladék el nem tűnik, majd ismételjük meg a másik szemmel is. Ügyeljünk arra, hogy minden esetben új vattadarabkát használjunk, véletlenül se menjünk vissza használt vattával semelyik szemre,se a tiszta teába. miután letisztítottuk cicánk szemét, kenjük be Tetrán szemkenőccsel, itt is ügyeljünk, nehogy használt pálcikával nyúljunk a másik szemhez. Amennyiben cicánk szeme nem mutat rohamos javulást, forduljunk orvoshoz. Hogyan gyógyítsuk kedvencünk kötőhártya gyulladását? A macskám szeme állandóan becsipásodik...
A kutya étvágytalanságának okai - BetegségA csökkent étvágyú kutyáknál gyanakodhatunk betegségre, különösen, ha a kutya egyéb tüneteket is produkál ugyanabban az időben. Nem feltétlenül súlyos betegségre kell gyanakodnunk, de az azonnali állatorvosi figyelem azért fontos. Ha a kutya elutasítja a táplálékot, több betegségre utalhat, beleértve a rákot, a különböző szisztémás fertőzéseket, fogászati betegségeket, fájdalmat, májbetegséget, és veseelégtelenséget.- Friss védőoltásSzerencsére, védőoltások állnak rendelkezésre a kutyák súlyos és fertőző betegségeinek megelőzésére. Bár ezek az injekciók megmentették az életét több millió háziállatnak az elmúlt 100 évben, de néha lehetnek káros hatásai. Ezek többsége enyhe és rövid lefolyású, beleértve egy átmeneti étvágytalanságot is.- Utazás, ismeretlen környezetHa a kutya étvágya jó volt, amíg nem utazott el vele, vagy új helyre költöztek, akkor előfordulhat, hogy a kutya nem fog enni, mert az utazás, vagy az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás megviseli. Néhány állat utazási betegséget kaphat, vagy idegessé válhat az új helyen.- Pickiness vagy magatartás problémákNéhány kutya csak csupán válogatós, vagy nem hajlandók enni. Ezt okozhatja egy olyan etetési helyzet, ami nem kényelmes, mint például egy agresszív kutya jelenléte vagy az etetőtál kényelmetlen magassága. A válogatós kutya esetében az egyéb betegségek lehetőségét állatorvosi vizsgálattal ki kell zárni.
Ivarérett a cica, nem szokott gond lenni... :)
Okozhat ilyen tünetet a fertőzéseken kívül vitamin és ásványianyag hiánya is. A fontosabb vitaminkiegészítők E vitamin szelénnel kombinálva, illetve az A és D vitamin. Emellett a testtömegükhöz képest elég sok kalciumra és foszforra van szüksége a fejlődő madaraknak.
Kedves Tulajdonos! A leírt esetismertetésből úgy gondolom, két problémakörrel állunk szemben, melyek nem feltétlenül állnak összefüggésben. Az első, a kérdésben is inkább részletezett probléma a nyeldeklés, hányás, regurgitáció. A kutyus kórelőzményének leírásából nem derül ki, hogy milyen diagnosztikai módszerrel került megállapításra a reflux diagnózisa. Refluxnak a béltartalom retrográd, azaz a megszokottal ellentétes irányba történő mozgását nevezzük. Leggyakrabban a gyomorból kerül béltartalom és gyomorsav a nyelőcsőbe, ami kimarhatja azt, ennek megoldása elsősorban a kombinált gyógyszeres terápia. A leírt tüneteket számos emésztő szervrendszert, elsősorban a nyelőcsövet,illetve gyomrot érintő elváltozás okozhatja. Kutyáknál előforduló kórkép az ún. megaoesophagus, tehát a nyelőcső kóros kitágulása, melynek tipikus tünete lehet az evés utáni öklendezés, a nehéz nyelés, a regurgitácó, hányás. Amennyiben felmerül a nyelőcső-tágulat lehetősége, első és legfontosabb lépésként a kutyát etessük magasról (pl. helyezzük az etetőtálat egy székre), és lehetőleg több, kisebb adagban.A megaoesophagus diagnózisához megfelelő kontrasztanyaggal kiegészített röntgenfelvétel készítése szükséges. Kontrasztanyagos röntgenvizsgálattal a gyomor-bélrendszert érintő egyéb elváltozások és motilitászavarok is kimutathatóak, így mindenképpen javasolnám a vizsgálat elvégzését. További segítséget nyújthat a pontos diagnózis felállításához a hasi ultrahangos vizsgálat kivitelezése is. Elsősorban kistestű kutyákban leírt, hogy üres gyomor esetén a felhalmozódó epe és gyomorsav kimaródást, és ezzel emésztőszervi panaszokat okozhat. Ennek terápiája szintén a többszöri, kisebb adagokban történő etetés. A második problémakör a kérdésben megfogalmazott "táplálékintolerancia". Sajnos egyáltalán nem esik szó a kórelőzményben arról, hogy ez pontosan hogyan nyilvánul meg a kutyusnál, illetve hogyan jutottak erre a diagnózisra. Kutyáknál beszélhetünk az ún. AFR (adverse food reaction, tehát a táplálék által okozott kóros reakció) kórképről, ebbe mind a ritka, valódi táplálékintolerancia (elsősorban emésztőszervi tünetekkel), mind a táplálékallergia (elsősorban bőrtünetekkel) beletartozik. Ilyen esetben a diagnózist eliminációs diéta segítségével állíthatjuk fel. Ennek lényege, hogy a kutyust legalább 6 hétig olyan hypoallergén táppal etetjük, mely a fehérjét olyan kis összetevőire lebontva tartalmazza, hogy arra nem alakulhat ki allergiás reakció. Másik megoldás lehet még olyan táp etetése amelynek fehérjetartalmával eddig biztos nem találkozott az állat (különleges hústartalmú tápok: strucc, ló, stb.). Mindenképpen javasolnám, hogy szuperprémium minőségű állatorvosi száraztápot próbáljanak ki a kutyusnál, minden kiegészítő táplálék (jutalomfalat, esetleg asztali maradék) elhagyása mellett, többszöri kis adagra bontva! Gyógyulást kívánva, Dr. Császár Júlia Judit