1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
A teendő, hogy vigye állatorvoshoz. Látatlanban nehéz bármit is mondani. Az sem derült ki, hogy egy vagy mindkét hátsó lába dagadt-e be? Lehet gyulladás, daganat, tályog, idegen test okozta lefűződés (hajgumi, cérna tekeredett rá) stb.
A fogak meglazulásának hátterében sokféle ok lehet. Rendszerint a fogkövesség, és a fogíny sorvadás szokott leggyakrabban ide vezetni. Sajnos a törpe fajtáknál, azon belül is a kisebb méretű vérvonalaknál gyakrabban találkozunk fogászati rendellenességekkel, azaz genetikai hátterű is lehet a probléma. A kizárólag puha étel fogyasztása (rágás hiánya) ugyancsak hajlamosít a szájhigiéniai, fogászati problémák kialakulására. Mindenképpen ajánlom, hogy keressék fel állatorvosukat mielőbb, mert pl. a fogíny gyulladás, vagy szájgyulladás egy hét alatt is további károkat tud okozni. Azt, hogy a meglazult fogat el kell-e távolítani, csak vizsgálat után lehet megmondani. A súlyos mértékben meglazult ("kidőlt") fogakat azonban jobb eltávolítani.
Előfordulhat hogy visszaivarzott.
Nem látom jól, de nősténynek tűnik. Már a születés után megállapítható a macskák neme. Kölyökkorban úgy lehet megállapítani a macskák nemét, hogy a végbélnyílás és a „másik nyílás” közötti távolságot kell megnézni. Kandúr cicák esetén ez a távolság nagyobb, mint a lány cicák esetében. ( A kandúroknál a végbél és a húgycső nyílása távolabb esik egymástól, mivel a herék közöttük helyeződnek, mint a nőstényeknél.) Ahhoz viszont, hogy ezt biztonsággal meg tudd állapítani, jó néhány kölyökmacskát meg kell „vizsgálnod”. Kandúr A végbélnyílás közvetlenül a faroktő alatt helyezkedik el (ez a nőstényre is igaz); a heréket tartalmazó herezacskó található alatta. A pénisz a herezacskó alsó részében van. Nőstény A hüvely függőleges nyílása csaknem közvetlenül a végbélnyílás alatt helyezkedik el; első ránézésre úgy tűnik, mintha összekapcsolódna a kettő.
A gömbakvárium a fénytörése miatt nem túl jó az állatnak, vegyen neki egy legalább 50-60 literes medencét. A levegőztető hangját lehet csökkenteni ha beteszi egy szekrénybe vagy dobozba. Jó ha állandóan megy és praktikus ha egy szivacsszűrőt üzemeltet róla. Etessen csak annyit amennyit meg is eszik, és vegyen jobb minőségű tápokat! Sok sikert!