1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
A leírás alapján tüzel.
Ha a madár tünetének okozója tojásvisszatartás, akkor azt kloákába juttatott paraffinolajjal, szükség esetén kimasszírozással, vagy oxitocin injekcióval lehet kezelni, Hozzáértő madarász, vagy állatorvos felkeresése indokolt!
Kedves Érdeklődő! Természetesen lehet, minden gyümölcsfa ága (és rügyei) ehetőek a hörcsögök számára (is). Kiváló a cseresznye, alma, meggy, barack, szilva, körte, szőlő (bár nem fa). Ezek valamelyike, vagy mindegyike szinte minden kertes házban megtalálhatóak. Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta (Nitta)
A csőr feletti viaszbőr deformációját az esetek túlnyomó többségében atkafertőzés okozza. Ritkán, de előfordul májfunkció zavar, vagy hormonális probléma jeleként, főként idősebb madarakon. Lokális kezelésként paraffinolajos ecsetelést javaslok, de érdemes lenne visszamenni a kórházba az atka elleni kezelés ismétlése, illetve kivizsgálás(pl. székletminta-vétel baktériumtenyésztéshez) céljából. A kezelést önállóan is elvégezheti Ivermectin spot on light készítménnyel, melyből 2-3 cseppet kell a madár tarkójára cseppenteni. Egy cseppet a fertőzött bőrfelületre is juttathat úgy, hogy az orrlyukakba ne kerüljön.
A babéziózis még az enyhébb esetekben is komoly és súlyos betegségnek számít, már csak azért is, mert hirtelen megfogy a vörösvérsejtek száma, a szétesettekből kiszabaduló melléktermékek pedig megterhelik az anyagcserét. Az étvágytalansága érthető, és még eltarthat akár több napig is. A felépüléséhez megfelelő kezelésre, majd a regeneráció időszakában türelmes ápolására van szükség.