1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Nem hiszem, hogy ez allergia lenne. A fokozott nyálzás oka az lehet, hogy valamiért neki rossz ízű a tabletta, és ahogy a szájában megérzi ezt az ízt, elkezd erősen nyálzani. Úgy kellene megpróbálni a gyógyszert beadni neki, hogy ne nagyon rágódjon rajta. Le kellene nyomni a torkán egy ügyes mozdulattal. (Ezt persze meg kell tanulni. Kérjék az állatorvosok segítségét!)
Én eltávolítanám a csomót, és szövettani vizsgálatot csináltatnék belőle, ha biztosat akarnék tudni.
Szerintünk ha tőből leszakadt a körme, akkor már nem nő vissza, de ettől boldogan fog élni a továbbiakban is! Az "ebcsont beforr" mondást fordíthatjuk erre is, mókuscsont beforr! Régóta foglalkozunk állatokkal, de ilyen "kisebb sérülések" gond nélkül gyógyulnak a rágcsálóknál. Ilyenkor sokat nyalogatják a sebet, valószínűleg ez segíti náluk a gyógyulást. Talán már rendbe is van a mókid és ezekre az általam írottakra magadtól is rájöttél! Ha begyullad, gennyedzik és nem gyógyul - ez egy-két napon belül látszik, akkor viszont állatorvoshoz kell vinned. Ők jól értenek a rágcsálókhoz: http://www.grafdoktor.hu/
A tojásképzéshez, csontképződéshez elengedhetetlen a megfelelő ásványianyag utánpótlás. Erre a célra sok kiegészítő létezik, ajánlom a Calcium columba-t, vagy a Calci-lux készítményt ivóvízben oldva, külön kistányérban elhelyezve érdemes etetni a Kondifix mineral készítményt, melyben az apró kavicsok segítik a zúzógyomor működését is. A bűzös széklet jellemző a kotló madarakra, viszont, ha nagyon híg, akkor lehetséges a káros baktériumok feldúsulása is. Ezt székletminta vizsgálattal lehet ellenőrizni. Odú, költés, fióka?>>
Hosszú lenne ezt leírni most, de a honlapomon itt mindent megtalálsz a kicsik felneveléséről. A picikhez hozzányúlhatsz. De előtte simogassad meg az anyát, hogy a ő szaga legyen a kezeden... http://www.torpenyuloldal.freeweb.hu/torpenyul_tenyesztes.html