1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Akkor szoktuk javasolni, ha gyógykezelésre nem reagál az állt, tehát nem javulnak a tünetek. Az ilyen allergia nem csak a füleket, hanem szinte az egész testet érinteni szokta,nagyon durva bőrelváltozásokat okozva. Ettől független kérheti a vizsgálatot. Állatorvosa biztosan tudja, melyik állatorvosi laborok tudják ezt elvégeztetni( a négy nagyobb budapesti ill. Pest megyei biztosan). Az árakról is ők tudnak pontos tájékoztatást adni.
Kedves Gazdi! Igen, például máj műküdési zavarra. Mindenképpen kivizsgálásra van szükség (ultrahang, labor stb.). Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Valószínű az alommal lesz a probléma, rossz forgács van alatta, az okozhatja a tüneteket, ki kell cserléni.
A leírtak alapján egy alaposabb állatorvosi vizsgálatot javaslok. A több, egymástól független okozója is lehet a tüneteknek, nem zárható ki egy atkafertőzés sem.
Kedves Gazdi! Önmagában nem sokra. Csak a klinikai tünetekkel egybevetve értékelhető. A Ck és az LDH izom eredetű enzim, szinte a legkisebb izomsérülésnél, vagy egy nehezebb vérvételnél emelkedik az értékük. Az ALKP máj illetve epe vezető eredetű, ez esetleg epeérgyulladásra vagy elfolyási zavarra utalhat, de egy gyógyszeralkalmazás is megemelheti. Az állatorvo kolléga el tudja végezni a lelet értelmezését. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc