1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Ha hányós a cica, akkor egyrészt utazás előtt ne etesse túl, másrészt pedig érdemes kipróbálni nyugtatószereket. Itt készítményneveket nem említenék, de szerintem ebben bármelyik kollega tud segíteni. Az altatást nem javasolnám.
Kedves Gazdi! Mutassa meg állatovosnak a kutyust, aki megvizsgálja és a tüneteknek megfelelően kezeli!
Kedves Barbara! A fotó alapján (bár ezt látni kellene) allergiás bőrgyulladás, de más kórkép is szóba jöhet. Feltétlen vigye állatorvoshoz!
A pézsmateknős egy szűrt akváriumban tartható együtt gyorsabb úszású( ! ) halakkal. Szüksége van egy vízen kívüli pihenő- napozó felületre, ez lehet egy stabil kő vagy parafa. Az etetésére nem elég a haleledel, fagyasztott vagy szárított halat, gilisztát, sovány csirkehúst, kisebb vízicsigát, jó minőségű teknőstápot igényel. Nem nő nagyra tehát viszonylag keveset koszol, ha jó a szűrés és odafigyel rá nem lesz gond.
A válaszomat sajnos azzal kell kezdenem, hogy sok okosat nem lehet az ügyben mondani. Minden bizonnyal ún. fonal gennyesedés lehetett a háttérben, ami ha ritkán is, de azért néha előfordul. Ma már azonban bármit is nehéz lenne bizonyítani. A problémát bonyolítja, hogy később már más feltételezések alakultak ki az okot illetően. Azt, hogy mekkora a baj, így nem lehet megítélni, és azt sem, hogy valóban mi a cicájukkal a probléma. Csak azt tudom ajánlani, hogy tovább kell vizsgálni illetve kezeltetni. Remélhetőleg rövidesen lesznek leletek a kivett csomóból, ami sokat segíthet a pontosabb diagnózis érdekében. Megfontolandó az is, hogy esetleg megmutassák újabb állatorvosnak is, akár például úgy is, hogy áthozzák Magyarországra (Szegeden például nagyon jó kisállat rendelők vannak.) Több szem, többet lát!