1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Erről látatlanban nem lehet semmit sem mondani. Mindenképpen meg kell mutatni állatorvosnak. Az esedékes oltások miatt amúgy is fel kell keresni, ezt a problémát is jelezzék.
A hirtelen fokozott étvágynak hormonális betegségek lehetnek a hátterében, amelyek vér laborvizsgálattal diagnosztizálatók. A szőrhullásnak szintén számos oka lehet, amit fotók alapján nem lehet megítélni. Vigye a cicát állatorvoshoz !
Ha már kollega látta, de nem javult, azt javasolnám olyan állatorvosnak is mutassa meg, aki a szemészetben jártasabb. A fotók alapján nehéz megítélni (pl. nekem úgy, hogy csak a szaruhártya érintett, de Ön azt írta, hogy az az elülső szemcsarnokban van - ami nem mindegy...)
Lehet pszichés eredetű, de azt javasolnám, mielőtt erre a következtetésre jutnánk, vigye állatorvoshoz. A bepisilés oka lehet pl. húgyhólyag eredetű (gyulladás, tumor, kő, beidegzés stb.) vagy akár gerincvelői is...
Nem látszik krónikus mértékű töredezettség, vagy elnövés a képek alapján. Ha a madár fogyaszt a felkínált szépiából, akkor elvileg nem lehet kalciumhiány a tünet okozója. Amennyiben a csőr állapota romlik érdemes elvinni egy állatorvoshoz. Szaruképződési zavarokat többek közt májfunkció probléma is okozhat, de ennek kiderítéséhez alapos vizsgálat szükséges.