1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Amíg nem lehet tudni, hogy mi is ez a dudor, addig erről semmit nem lehet mondani. Lehetőség bőven van, lehet szöveti duzzanat, lehet tályog, lehet benne vér, lehet daganat is, és még sok egyéb. Azt kellene tisztázni az állatorvossal, hogy ő mire gyanakszik, mit érez? (Kemény, vagy lágy a tapintatú, szerinte szövetszaporulat lehet vagy folyadékgyülem?) És persze meg kellene várni a vér eredményeket, ha már el lett küldve a laborba a minta.
Kedves Fecó! A váladék nemcsak a bűzmirigyéből folyhat, jöhet pl. a végbélből is. Mindenképpen mutassa meg még egyszer a kollégának!
Ha újra jelentkeztek a tünetek, akkor további vizsgálatokra lenne szükség: első körben vérlabor és ultrahangos vizsgálat. A szeme szerintem másodlagos probléma, de így "látatlanba" tényleg nehéz. Olvass tovább! Váladékozik a kutya szeme? Ez a szemszárazság betegség
Kedves Molnár Éva! Mindenképpen mutassa meg a kollégának, mert lehetséges, hogy további kezelésre lesz szükség (antibiotikum, drainage stb.).
Kedves Németh Szilvia! A tünetek alapján valószínűleg agyi sérülés (oedema, haematoma) okozza a tüneteket. Ha pontosítani szeretné, hogy mi a probléma, akkor további vizsgálatok szükségesek (pl. MR). Az ilyen típusú traumák kórjóslata - sajnos - rossz.