1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Valószínűleg gombás vagy bakteriális fertőzése van. Erről egy bőrkaparék vizsgálattal lehet meggyőződni. Forduljanak állatorvosnak!
Tenni mindig lehet valamit...... A jelen esetben én mindenképpen ún. nem szteroid gyulladáscsökkentő folyamatos szedését javasolnám. Rengeteg ilyen gyógyszer van forgalomban, lehet válogatni is. Ezektől nem gyógyul meg, de legalább a fájdalom érzet elmúlik és így javulhat a komfortérzete. És még akár a mozgása is. Igazából nem is értem, hogy ez eddig miért nem került szóba, ill. az állatorvos kollégák eddig miért nem javasolták?
A zebrapintyek színe, valamelyest már a kirepüléskor látható, de az ivarra jellemző rajzolatok(oldalfolt, arcfolt) 1-2 hónapos kor közt jelennek meg, míg a teljes kiszínesedés a vedlés után történik. 4-6 hónapos madár mondható teljesen kiszínesedettnek. A fürtösköles az első mag, amit a fiókák önállóan fel tudnak törni, így ezt érdemes a kalit aljára tenni. A szem általában gyulladás miatt marad becsukva, így például antibiotikumos szemkenőcs, vagy szemcsepp (Oftaquix) hozhat javulást.
Kedves Tamás! A túlzott használata okozhat korpázást. A panel jobb. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Elméletileg az alapimmunizálás megvan, 3 hónaposan a veszettség következik. Még esetleg Coronavirus ellen lenne érdemes oltani...