1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
A gyógyuló, pörkösödő sebek viszketnek. Ezért vakarják azokat az állatok. A fül különösen érzékeny, az ott keletkező sebek fokozottan izgatják őket. A gyógyuló sebek kivakarását - különösen macskán - nem könnyű megakadályozni. A védőgallér alkalmazása eredményes lehet, de nem árt tudni, hogy azt a macskák sokkal rosszabbul viselik, mint a kutyák. Ráadásul addig, amíg viseli az állat a gallért, bent kell tartani, mert a gallér miatt a szabadban balesetet szenvedhet. Mindenesetre jó lenne az állatot állatorvosnak is megmutatni, mert a szakadozott szélű, vagy fertőzött sebek lassabban, rosszabbul gyógyulnak.
Ha az a kenőcs sem segített, akkor feltétlen keressen fel egy másik, esetleg ezen a területesen jártasabb állatorvost, hogy megvizsgálhassa a szemét. Létezik rá segítség, de ehhez látni kell az esetet.
Általában 4.500 és 8.500 Ft forint között végzik a beültetést, de sok rendelőben akciós árakat is kínálnak, pl. ha az oltásokkal együtt kéri a gazdi a chipezést.
Lehet, hogy egy egyszerű gyógy- vagy kutyasamponos fürdetés is segíthet, de az is lehet, hogy valamilyen bőrbetegsége van, esetleg bolhás. Vidd el állatorvoshoz!
Elsőként a bizalmatlanságát, félelmét kell eloszlatni, vagyis kerülni kell a madár megfogását, kergetését. A szelídüléshez legkönnyebben a "hasukon keresztül" vezet az út. Kedvelt eleséget, például fürtöskölest lehet neki kézből kínálgatni. Amikor már elfogadja, a következő lépés, hogy kézről egye a csemegét, amit csak akkor ér el, ha az elé tett kézre feláll. A szelídítés további stációi egyedfüggő türelemjátékok. Amikor már kialakul a bizalom, akkor a madárka már magától keresi a gazdi társaságát.