1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Házilagos megoldás lehet paraffin fecskendezése a kloákába és masszírozás. Ha 24 óra alatt nem vezet eredményre, úgy tanácsos állatorvost felkeresni.
A magam részéről sem a szőlőt, sem a hagymát nem ajánlom. Ezeken kívül sok-sok olyan élelmiszer van, ami a kutyáknak is megfelel. Ajánlom figyelmébe Dr. Fodor Kinga: Mit egyen a kutyám című könyvét. Önmagában az, hogy a kutya mit enne szívesen, nem mérvadó. A csokoládét is szeretik, pedig nem tudják lebontani a teobromint... azaz mérgezést okozhat náluk.
Az aranyhalaknál ez egy elég jellemző tulajdonság :). Ha azon kívül, hogy hosszú normálisnak tűnik, akkor minden rendben van. Az aranyhalak anyagcseréje igen erőteljes, ezért is fontos az erős vízszűrés és a minél nagyobb akváriumok tartásukhoz (a közhiedelemmel ellentétben, ami azon alapszik, hogy egyébként igen ellenálló hal, tehát a rossz körülményeket is képes egyes esetekben meglehetősen sokáig elviselni).
Ritkán fordul elő hüllők esetében epilepszia. A vér kalciumszintjének csökkenésekor viszont gyakran alakulhatnak ki különböző mértékű izomremnegések. A "rángatózások" hátterében leginkább kalcium és D-vitamin hiány szokott szerepelni, amit legtöbbször a helytelen táplálás okoz. Javaslom mindenképp mutassa meg hozzáértő állatorvosnak a teknőst a probléma orvoslása érdekében.
A legtöbb szuka élete végéig tüzel, tehát ez nem szűnik meg ez bizonyos kor elérésével.