1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
A természet sokféle betegséghez viszonylag kevés tünetet hozott létre, így ugyanazok a tünetek más-más bajoknak lehetnek a jelei, még akkor is, ha nagyon hasonlónak tűnnek a szituációk. Így van ez a vakarózással, apró bőrsebekkel is. A leggyakoribb probléma valóban az allergia (nagyon sok macska allergiás valamire a környezetéből), de számos más lehetőség is szóba jön, amit mindig mérlegelni kell. Emellett gyakran előfordul az is, hogy az állatnak egyszerre többféle baja is van, ilyenkor a tünetek összekeverednek, és nagyon nehéz eligazodni közöttük. Én azt javaslom, hogy ezt a mostani problémát ne saját maga akarja megoldani, kitalálni, hanem mindenképpen a szakember segítségét vegye igénybe! Ha az első próbálkozásokra nem javul a cica állapota, keressen specialistákat, akik járatosabbak egy-egy területen. Előbb-utóbb lesz megoldás!
A nimfafióka már 5-6 hetesen teljesen önálló, így a papagáj, vagy nem tavasszal született, vagy ha nemrég került önhöz, akkor kissé megrémült a helyváltozástól és ezért nem kezdett el rendesen enni. Ha a mellcsont kitapintásával nem tűnik soványnak, illetve van és "normális" állagú a széklete, úgy nincs ok pánikra. Ha túl fiatal lenne még, akkor a csumiz mellett, hántolt kölest és tojásos lágyeleséget (kávéskanálnyi mennyiség naponta) kellene vele etetni.
Együtt lehet őket tartani,miután összeszoktak. Azt ajánlanám,hogy egy ráccsal válassza ketté a ketrecet, vagy terráriumot és hagyja őket rácson keresztül ismerkedni. Legalább 2-4 hétig, az a biztos. Így ismerkedhetnek egymás szagával. HA a lány még fiatalka, különben sem jó ha befedezi a hím, ugyanis ekkor nagy valószínűséggel meg fogja enni a született piciket, mivel még nem lenne képes őket felnevelni. Tehát nem reménytelen a helyzet, csak kitartás kell hozzá! Amikor majd kiszedi az elválasztó rácsot, figyelje őket. Lehet kezdetben lesz kisebb bunyó, de ha ez csak rövid ideig tart, nem kell közbeavatkozni. Az is segít,ha a ketrec 2 külön pontjába külön kis házzal rendelkeznek ,hogy legyen menekülési útvonal. Sok sikert!
Vemhes nőstényt valóban csak akkor érdemes orvoshoz vinni, ha valami problémát észlelünk nála. Az utazás az orvosig, a vizsgálat elég nagy stresszt jelent, rosszabb esetben az anya el is vetélhet. Nem szerencsés, ha a kis nőstény vemhesült, de ha ez történt, nem lehet mást tenni, mint remélni, hogy nem lesz baj vele. Halottam már több ilyen esetről, és nagy többségben szerencsésen végződött a dolog.
Valószínűleg a malackának C-vitamin hiánya van. Javaslom a zöldség-gyümölcs adag megemelését, és napi 4-5 csepp C-vitamin készítmény csepegtetését az itatóba (az oldat humán patikában beszerezhető).