1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Ha lenyelte véletlenül, akkor legfeljebb hányhat tőle, de komolyabb problémára nem lehet számítani. Ha mégis rosszabbul lenne, akkor keressen fel egy állatorvost, de az majdnem biztos, hogy nem a gyógyszer okozta.
Mi - kutyatrénerek az "eléggé eleven, rossz kutyus" fogalmát "neveletlen" - nek mondjuk ! A kutya viselkedésének nincs összefüggése azzal, hogy lakásban van tartva. Egy kicsit késő 2 hét alatt bepótolni a 6 hónnap nevelési hiányosságait. Természetesen tréningtechnikailag kivitelezhető lehet, napi 2 x 1 óra tréning, nevelés, oktatás, 10 napon keresztül, 1 óra/ 3.000,- Ft költség ellenében és a tartási körülmények megváltoztatásával. Varázsvesszővel vagy kézrátéttel viszont még Viktoria Stillwel, Jan Fennel, Martin Rütter vagy Cesar Millan sem tudja megváltoztatni a kutyájukat. (Az Ő órabérük egyébként 50,- és 100,- EUR között van, de ez egy jó példa arra, hogy nem lehet mindent, - azonnal, - pénzel megoldani !)
A fent említett agresszivitású hímek szerencsére csak kis számban fordulnak elő, így kicsi az esély, hogy ilyen madarat vegyenek. Ha mégis veszekednének a nimfák (az összeszoktatás szabályait, be kell tartani: pl. a meglévő madár az érkezővel együtt kerüljön új kaliba) a találkozást követő néhány nap múlva is, akkor érdemes őket szétválasztani ideiglenesen, netán véglegesen is. De ismétlem, nem ez a viselkedés jellemző a nimfapapagájokra, bár előfordul az is, hogy az emberhez szokott szelíd madár nem fogad el fajtárst párjául..
Propoxur hatóanyagú bolha és kullancs ellenes készítmények, nyakörv, spray és sampon formájában vannak forgalomban. 12 hetes kor alatt semmiképpen nem javasolt a használata, de mivel begale fajtájú kutyáról van szó, amely köztudottan nagyon játékos , szereti nyalogatni saját magát is. Ha lenyalja a hatóanyagot, mérgezéses tünteket is okozhat, pupillaszükület, nyálzás, hányás, azonnali állatorvosi beavatkozás szükséges. Inkább kölyökkorban is alkalmazható készítményt kérjen az állatorvosától.
A habos hányás igazából nem is hányás, hanem inkább felöklendezett nyálka. Ez több helyről is származhat. Ha már háromszor ismétlődött, szerintem célszerűbb állatorvoshoz fordulni és megvizsgáltatni őt.