1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
A legjobb az energiában szegény étrend javasolt, e mellé porcerősítő tabletták adhatók. De leginkább az erre kifejlesztett tápok ajánlottak, valahogy meg kellene próbálni "rábeszélni" a kutyust ezek fogyasztására. Esetleg összekeverni valamivel, amit nagyon szeret, persze csak annyira, hogy az íz rajta legyen.
Az 5 éves hullámos még messze van az öregkortól. A hang lehet felvett utánzóhang, ivarhoz köthető, párzási inger által kiváltott hang, de esetleg betegség jele is. A szelíd papagájok elégedettségét például jellegzetes csőrcsikorgatás jelzi (bár ezt általában pihenés közben hallatják). Amíg nincs egyéb tünet(mint a levelében is említett, betegségre utaló jelek), addig véleményem szerint nincs más teendő, mint figyelemmel kísérni a viselkedését. Ha a madár esetleg tüsszögni kezd, borzolt tollazatú, vagy hasmenéses lenne, akkor kell felkeresnie állatorvost.
Kedves Állatbarát! A tengerimalacnak három éves koráig nem veszélyes a szülés, tehát lehetnek kölykei. Üdvözlettel: dr. Varga József
Kedves Állatbarát! Ha a hullás helyén nem nő új szőr, és a kutya bőre foltos, akkor bőrgyógyászati vizsgálat indokolt, mert ez a jelenség sok betegség kísérője lehet. Ha egy idő múlva visszanő, egyszerű vedlésről van szó, amely ebek számára készült vitaminokkal és többszöri fésüléssel karbantartható. Üdvözlettel: dr. Varga József