1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Fontos volna tudni, hogy állatorvos felügyelete alatt kúrálta ki a kutyát, vagy saját "receptje" szerint. A tünetek hátterében állhat betegség, de ugyanúgy lehetnek az öregedés jelei is egy ilyen korú kutyánál. Hogy mindketten megnyugodjunk, vigye el egy állatorvos kollégához, aki egy alapos vizsgálat után többet tud mondani.
Legvalószínűbb az élősködő fertőzés, ami a téli istállózás alatt felszaporodik. De lehet vírus, vagy baktériumfertőzés is az okozó. Utóbbi esetek általában megemelkedett mennyiségű vízfogyasztással is párosulnak. Elsőként egy féregtelenítést javallok, majd, ha nem látható javulás pár napon belül, úgy mindenképp ajánlott kihívni az állatorvost.
Az ilyen típusú baromfiknál a gyors csontnövekedés miatt jellemzően előjöhet a kalciumhiány. A leírt eleségek, kiegészítők etetése ellenére is úgy vélem, erről lehet szó. Javaslom állatorvos felkeresését, aki eldönti, kalciuminjekcióval, vagy antibiotikummal kezelendő a probléma.
A térdszalag műtét manapság már probléma mentes szokott lenni (csontsebészek számára rutin műtét). A kockázatok idős állatok esetében inkább az altatással kapcsolatosak. A kockázati tényezők kiszűrését szolgálja pl. a műtétet megelőző vérvizsgálat ill. klinikai vizsgálat. Kedvező eredményű vizsgálatok esetén nincs miért aggódniuk.
Fel kell állítani egy új rendszert, a kutya a figyelmet ne akkor kapja meg, amikor felugrál, hanem akkor, amikor számunkra kívánatos viselkedést produkál, például mind a négy lába a földön van. A teljes választ a cikkben találja!