1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Többféle spániel létezik. Amire tényleg érdemes odafigyelni, az a tenyésztő! A jó gazda körültekintően járt el, a fajta, a tenyésztő, a szülők, és az alom felkutatásában, de ezek után, a kiskutya kiválasztásánál az alomból, rábízza magát az érzéseire! Olvassa el a többi, témában íródott cikkünket is!
Számos dolog okozhatja a problémát, nem biztos, hogy fogbetegség (lehet pl. tályog is). Javaslom, hogy mielőbb vigye állatorvoshoz.
Nagy általánosságban ez egybe esik a kutya ivaréretté válásának időszakával. További befolyásoló tényezők: • a tartási körülmények, • a kutya embertársainak reagálásai a kutya viselkedésére, • a kutya kölyök kori szocializációja • a kutya nevelése • esetleges másik fajtárs jelenléte és annak pozíciója a falkában • a kutya genetikailag örökölt hajlama
A tünetek okára egy alapos vizsgálat adhatna magyarázatot. Az sincs kizárva, hogy az összerándulást viszketés okozza. Érdemes alaposan átvizsgálni az állatot, nem bolhás-e, vagy nincs-e valahol a bőrén elváltozás, gyulladás, pörkök, filcesedés, stb.
Valószínűleg a tartási körülmények, a kutya elkényeztetése, esetleg "elemberesítése", valamint a közös ember/kutya falkán belüli hierarchikus sorrend hiánya lehet a tünet mögött. Csak egy helyszíni megfigyelést követő, minden szempontra kiterjedő, összetett terápia hozhat javulást.