1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Mert fogváltási időszaka van, unatkozik vagy valóban valami hiányzik a szervezetéből. Igen lehet, mert megsértheti a száját, fogát vagy nyelőcsövét.
Legbiztosabb, ha gyorsan elviszi egy kollégához, ennyiből nehéz volna messzemenő következtetéseket levonni. Egy alapos vizsgálat után pontosabb lesz a diagnózis!
A teknőst minél előbb állatorvoshoz kell vinni! A tüdőgyulladás súlyos betegség, valóban akár bele is pusztulhatnak a teknősök. Meleg, kb. 28 fokos legyen a vize, az fontos, de ettől önmagában még nem fog meggyógyulni. (Nagyon enyhe esetben, pl. enyhe orrfolyásnál lehetne ez elegendő.)
A leveléből ítélve valóban felmerül a mérgezés gyanúja, mindegyik cicánál, ha jól értem a 2 hete elpusztult és a most beteg cicánál is görcsrohamok léptek fel, ha ez valóban így van , abban az esetben felmerül a meztelen csigairtó mérgezés gyanúja, melynek nagyon rossz a prognózisa. Ha igazolni akarják a mérgezést, akkor a területileg illetékes Állategészégügyi Intézet Toxikológiaia Osztályára kell beküldeni hányadékot 8(a fehér tejfölszerű trutymót ) és a beutalón jelezni, hogy metaldehidre nézzék meg. Atropin az ellenszere ennek a méreganyagnak, és a hánytatás. Sajnos néhány %-ban szoktak csak életben maradni az állatok, Kezdetben 42 fokos testhőmérséklet és számtalan roham jellemzi , később elfekszik az állat és 35 fok körüli a hőmérséklete. Ha a toxikológiai vizsgálat pozitív akkor a rendőrségen ismeretlen tettes ellen feljelentést kell tenni. Az Enroxilt és a Ketofent azonnal adja be neki és reggel keresse fel az állatorvosát. Üdvözlettel. Kiss Gabriella dr.
Először ki kéne deríteni, hogy a viszketést mi okozza. Ebben az első lépés egy bőrkaparék vizsgálat lehet, melyet akár az állatorvosnak, vagy laboratóriumnak kell elemeznie. A további kezelések, további vizsgálatok ez után kell következzenek.