1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Javaslom, ne tegye a fal mellé az alomtálat. Üdv
A fel sem tett kérdésből nem derül ki hogy a bántások milyen gyakoriak, csak egy-egy harapásból, vagy tartósabb verekedésből állnak-e, és régóta tartanak, vagy csak mostanában kezdődtek. Általánosságban ha a sérülések nem súlyosak akkor érdemes együtt hagyni őket, súlyosabb esetekben azonban célszerűbb a szétválasztásuk.
Bőrbetegségek esetén rettentő nehéz (sokszor lehetetlen) a távolból bármi érdemlegeset mondani. Ez a helyzet is ilyennek tűnik, már csak azért is, mert vakarózást, viszketést nagyon sokféle ok előidézhet. Azt gondolom, a legjobb lenne megmutatni az állatorvosuknak! A vizsgálat alapján ő sokkal többet tud ezen segíteni.
Nehéz látatlanban erre a kérdésre válaszolni. Okozhatja a fogváltás is, de inkább a fajtára jellemző relatíve hosszú lágyszájpadlás, ill. a beszűkült garat okozta nyelési probléma is állhat a háttérben. Az is előfordulhat, hogy a túl gyakori táplálékváltás (a gazdi esetleg nem elég kitartó egy adott táphoz való hozzászoktatásban) okoz gasztro-intesztinális tüneteket, mert a kutya számára nem kívánatos az ember számára természetesnek tűnő "változatos" koszt.
Kedves Gazdi! A herélt macskák gyakori betegsége a húgykövesség. Mivel a húgyhólyagban többféle kő keletkezhet, szerves, szervetlen és azon belül is többféle kristályból állhatnak a húgykövek, a legfontosabb tényező a diagnosztikában, a kő analizálása. Macskákban gyakran nem egy nagy kő képződik hanem inkább hólyag homok. Ilyen esetekben a laboratóriumi vizelet vizsgálat eredménye mondja meg hogy milyen típusú kőről van szó, és eszerint kell változtatni a macska étrendjét. Van amelyik kőnél lúgosítani, van amelyiknél savanyítani kell a vizeletet, hogy megelőzzük a kő képződést. Sajnos a maguk esetében már idült húgyúti megbetegedésről van szó, mert már másodlagosan a vesegyulladás is kialakult. Ilyen esetekben vérvizsgálat, vizelet rutin vizsgálat , valamint a vizelet bakteriológiai rezisztencia vizsgálata javasolt, csak így tudjuk célzottan kezelni a betegséget, ellenkező esetben idült vese és hólyaggyulladás léphet fel, amely végig kísérheti a cica egész életét. Amíg ezek a vizsgálatok meg nincsenek, azt javasolnám hogy konzervet vagy házi kosztot adjon a cicának, mert a száraz táp a a macskától vonja el a folyadékot, és ha nem iszik eleget még jobban besűrűsödik a vizelet a hólyagban és újra indul a húgykövesedés. Üdvözlettel Dr Kiss Gabriella