1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Tudtommal sajnos hazánkban nincs erre lehetőség, csak kisállatok esetében van hamvasztás. A megoldás legálisan általában az ATEV nevű cég szokott lenni, amely állati hullák elszállítására szakosodott, és helyben kell érdeklődni az elérhetőségük iránt, több kirendeltségük van országszerte. Az ezzel járó, településtől függő, esetenként tetemes költségekre lehet állami támogatást kérni, bár nem egyszerű az eljárás.
A furcsa tünetek viselkedészavarra utalhatnak. Javasolt lenne a macska ivartalanítása.
Kedves Zsuzsa! Minden, ami nem megszokott, az kórósnak tekintendő. Tehát nem az a kérdés, hogy beteg-e a madár, hanem az, hogy kell-e, lehet-e kezelni. Ehhez azonban látni kellene a problémát. Lehet, hogy csak odatapadt, besűrűsödött szemváladék (csipa), lehet, hogy valamilyen szövetszaporulat ("árpa", daganat). Forduljon a helyi állatorvoshoz, aki szükség esetén megadja a legközelebbi specialista elérhetőségét. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán
Üdvözlöm! A megnagyobbodott hasú macska esetében sajnos csak azt tudom mondani, hogy egy hasi ultrahang vagy RTG, illetve a hasüreg tartalmának vizsgálata (egy tűvel történő mintavétel) nélkül nem lehet pontosat mondani, mindenképp el kéne vinni állatorvoshoz. A másik macska esetében számos bőrprobléma (pl paraziták, allergia, stb) felmerül,. szintén meg kéne vizsgálni, esetleg mintát venni a füléből (fülrüh?). Javaslom, keressen olyan állatorvost, aki megvizsgálja a macskát.
Az optimális hőmérséklet meghatározása legegyszerűbben egy hőmérő segítségével lehetséges. Az ideális hőmérséklet leopárdgekkó számára kb. 26-32 fok. Talajfűtők számtalan méretben és teljesítményben léteznek, így érdemes egy terrarisztikai szaküzletben érdeklődni, hogy melyik típus a legmegfelelőbb az adott körülményekhez. Izzóból is többféle létezik. A keletkező hőmérsékletet az izzó teljesítménye és az elhelyezés távolsága is befolyásolja. Hőmérő nélkül nem lehet ezeket pontosan megállapítani!