1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Feltétlenül meg kell röntgeneztetni. Ha valóban ficama volt,azon a krém nem segített. Frissen helyre lehet tenni egy kificamodott ízületet,később már csak műtéttel. Nem biztos,hogy ficamról van szó.
A probléma az állandósult rossz szokás, a tolltépés, ami hullámospapagájokra kevéssé jellemző. A jelenlegi "pártól" való elkülönítés, új pár beszerzése javíthat a helyzeten, de ennek esélye közel sem 100%-os. Minél több foglalkozás lehetőségét kellene biztosítani, rágható, rázható játékok, csipegethető leveles,bugás gyomok kalitba helyezésével.
A sérülésre Betadinos ecsetelést javaslok. A madarakat tegye külön volierbe. A viaszbőr valószínűleg nem fog tökéletesen regenerálódni, de ez csak esztétikai hiba.
Ha pár napos, akkor csak egy lehetőség van:azonnal találni egy éppen szoptató anyamókust és a kicsit belekeverni a többi közé. Át kell vegye az alom szagát, ezért egy fél órára el kell távolítani az anyát. Így valószínűleg el fogja fogadni és sajátjaként felneveli. Mivel kevés az esély hogy a közelben lesz valaki, akinek van éppen szoptató mókusa, ezért meg lehet próbálni patkánnyal vagy egérfélével is.
Kedves Cecília! Amiket megnevezett, az mind alkalmas hely lehet egy kutyus részére. Persze elsősoban majd ő fog választani. De természetesen önnek szerepe lehet abban, hogy mit enged meg és mit nem. Szerintem majd közösen fogják kialakítani a mindekinek tetsző megoldást. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc