1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Galambhimlő ellen érdemes immunizálni 2-3 hetes korban, Oltóanyagot állatorvos írhat fel, aki választ fog adni további kérdéseire is (ár, kiszerelés, stb.). Ha az állomány még nem esett át himlőn, akkor érdemes a összes madarat kezelni.
Díszhalak tartásánál alap követelmény , hogy levegőztető készülékkel szereljük fel akváriumunkat. Oxigén nélkül nem tud kialakulni az akvárium biológiai háztartása. Mesterséges környezetet hozunk létre állataink számára ezért különböző technikákkal rá kell segítenünk. Törekedjünk arra ne csak el legyenek, hanem jól is érezzék magukat. Ideális hőmérséklet 24-26 C.
Nagyobb wattszámú lámpa magoldja a problémát, úgy helyezze el hogy legyen alatta egy napozópont (pl. szikla vagy farönk) és legyen egy hűvösebb búvóhely is ahová az állat elhúzódhat. Kb ennyi az ideális terrárium.
Persze! A hüllők viszonylag jól tűrik a hűmérsékletváltozást ha nem hirtelen következik be. A legegyszerűbb ha a lavorba a medencéből mer ki egy kis vizet és a takarítás alatt abban van. Arra azért figyeljen hogy amikor visszateszi, akkor se legyen a víz más hőfokú. Egy olcsó hőmérő megoldja ezt a gondot.
3-4 kg-os, kistermetű, fejlődésben lévő cica nem számít kórosnak...