1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Akinek van egy vadászkutyája, - az NE tartson mellette nyulat ! (a vadászkutya zsákmányállatát !) Aki ezt az alapszabályt, megelőző óvintézkedést, valamilyen kivételesen indokolt esetben, valamilyen oknál fogva nem tudja betartani, annak marad a pozitív megerősítésen alapuló nevelés, deszenzibilizáló tréning, klikker tréning - lehetősége. Ezekkel elsősorban a kutyát lehet nevelni, tanítani, szoktatni - és csak másodsorban a nyulat. A külömböző állatfajok egymáshoz való szocializálása az esetek túlnyomó részében csak is az adott egyedeknél vezet valamilyen szintű eredményre. Tehát pl. a nyúl a szomszéd kutyától félni fog, vagy a kutya az idegen nyulat a mezőn megfogja, stb. Az önök esetében a tacskó által okozott traumát alaig-alig lehet a nyúlban megszüntetni, tehát csak az lehet a tréning cél, hogy többé-kevésbé ne kezelje úgy a saját kutyájukat mint egy potenciális agresszort, akivel már volt egy negatív élménye. Egyébként szép, hosszadalmas és nagy szakmai kihívást jelentő feladat - ezért van a cirkuszok állatmutatványai között biztos sikere a hasonlóknak.
Kedves Gazdi! Jó lenne bőrkaparék vizsgálatot, baktérium tenyésztést és gombatenyésztést végeztetni a beteg területekről! Azután lehetne megállapítani a megfelelő kezelést! Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu
Nem szerencsés a tenyészérettség előtti ellés, de ha minden rendben lezajlott, semmi következménye nem lesz.
A rizsdiéta kigészítésére javaslom, hogy valamilyen tejsavbaktériumokat tartalmazó gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt is kapjon a cica, mert így felgyorsítható a normál bélflóra kialakulása.
Valószínűnek tartom, hogy ennek a jelenségnek nem sok köze van közvetlenül a műtéthez. Figyelni kell a székletét és ha ez tartósan észlelhető, akkor hétfőn keressék fel az állatorvosukat. Addig azonban nem kell különösebben aggódni emiatt!