1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Szteroid és szteroid között nagy különbségek vannak. Nem mindegy, hogy gyorsan kiürülő készítményt kapott, vagy olyat, aminek a hatása is tartósabb. A Diprophos ez utóbbi csoportba tartozik. Hosszú hetek is eltelhetnek, amire kiürül a szervezetéből, úgyhogy türelem!
Csontot valóban ne adjon ilyen előzmények mellett. Amikor táppal kínálja, ne hagyja előtte: ha nem eszi meg, el kell venni a tálat, és fél nap múlva ismét megkínálni. Ha pár próbálkozás után "megsajnálja", és ismét a májat adja, a kutya hamar rájön, hogy az történik, amit ő akar. Javaslom esetleg kutyaiskola felkeresését is nevelési tanácsadás céljából.
A Magyar Állatorvosi Kamarát tudja megkeresni kérdésével, ők fogják tudni tájékoztatni a lehetőségeiről.
A tanács valóban helytálló és jó: a szemkontaktus felvételét én is minden első kutyaiskolai foglalkozás alklamával magam is oktatom, magyarázom a gazdiknak. A szemkontaktus felvételéánek tréningelésre különféle technikák vannak, a tanácsadónak ezeket illene ismerni és megmutatni. Általánosságban elmondható hogy vagy a túl félős kutyák vagy a domináns kutyák nem szívesen néznek az ember szemébe. Az egyik is más módszert kíván és a másik is. Nem írta melyik kutyaiskoláról van szó, - ezért ez ügyben nem tudok nyilatkozni.
Legvalószínűbb, hogy a "tünet" az ivarérettség előjele. Ha az "öklendezés" fejbólogatás" jellegű, akkor ez szinte bizonyosra vehető. Természetesen nem zárható ki valamely betegség sem, de vizsgálat nélkül legfeljebb szélesspektrumú antibiotikum itatását ajánlanám, emelt dózisú multivitamin kiegészítéssel. Az esetleges torokatka diagnosztizálásához mégiscsak érdemes lenne "futni néhány kört" a madarakhoz valamelyest értő állatorvos felkeresése céljából. Miskolc számomra az ország túlvége, ahol kevés ismerősöm él, így nem tudok állatorvost javasolni. de van állatkert, aminek működéséhez elengedhetetlen az egzotikus fajokhoz értő állatorvos felügyelete. A torokatka prevenciós kezelését nem javaslom, főként, ha a leírt "tünetekhez" nem társul tüsszögés, étvágytalanság, jelentős fogyás. A spot on élősködő elleni készítmények (pl. Ivermectin) erre az élősködőre nézve nem túl hatékonyak előírás szerint használva. Csőrbe cseppentve, vagy az atkákra hatékony piretrin csőrbe juttatva, viszont elég drasztikus megoldás. Ez diagnosztizált fertőzés esetén elkerülhetetlen, de erősen károsodhatnak a belső szervek, elsősorban a máj. Ha a kezelés mégis szükséges, a máj regenerálására legjobb a máriatövis mag az eleséghez keverve. Az esetleges egyéb károsodások további kezeléseket tesznek szükségessé. Kezdeti stádiumban két viszonylag könnyen beszerezhető gyógynövény alapú készítmény is jó hatású lehet az élősködők ellen. Egyik az oregánó tartalmú Ekodiár, a másik a Garlex elnevezésű fokhagyma kivonat. Fertőzés gyanú esetén 2-3 hét folyamatos, emelt dózisú itatásukkal tünetmentesíthetők a madarak. A káros mellékhatásukra nincs példa, megelőzésre, előírt hígítási arányban folyamatosan itathatók, élettani hatásuk, különösen a fokhagyma készítményeké, igen jó.