16. Brazil masztiff vagy fila brasileiro, a félelmetes tevejáró kutya
A brazil masztiff (fila brasileiro) kutyafajtát nagyvadak lefogó vadászatára és fazendák őrzésére használták. Kizárólag erős jellemű, felelősségteljes embereknek való kutya.
A brazil masztiff (fila brasileiro) kutyafajtát nagyvadak lefogó vadászatára és fazendák őrzésére használták. Kizárólag erős jellemű, felelősségteljes embereknek való kutya.
Mérhetetlen szeretet, impozáns termet és hatalmas erő jellemzi a bernáthegyi kutyafajtát. Megjelenése általában nemes és arisztokratikus, ez a kutya egyik erős pontja, egy elemmel több, ami elbűvölővé teszi.
Az appenzelli pásztorkutyára jellemző, hogy míg "falkatagjaihoz" feltétlenül lojális, idegenekkel szemben kissé bizalmatlan. Nagyon tanulékony kutya.
A berni pásztorkutya nem ugatós fajta, de határozott és félelmet nem ismer. Nem egygazdás, inkább igazi családi kutya, aki szereti a társaságot, szeret mindig ott lenni, ahol történik valami.
A shar-pei alapvetően bizalmatlan kutyafajta, idegenekkel távolságtartó, de soha nem agresszív. Nyugodt kutya, akár napi 16-18 órát is alszik. Kínából származik, ahol inkább a földművesek kutyája volt. Ezenkívül még a medvevadászatokon is használták.
Nagyon sajnálom a mamát!Mennyi idősek a picik,mert ettől függ,hogy sikerül-e kézből felnevelni őket. A vegyes táplálkozású kis nyusziknál meg lehet próbálni a kézből való felnevelést. Ilyenkor a bélflórájukat pre- és probiotukumokat tartalmazó készítményekkel (általában por állagúak és az ivó vizükbe kell bekeverni) meg kell támogatni. Zöldségek, gyümölcsök etetése ilyenkor nem ajánlott. Fontos, hogy korlátlan mennyiségű széna álljon a rendelkezésükre és emellett az eddig megszokott tápból kevesebb mennyiség. Ha a nyuszik még kizárólag anyatejen éltek, sajnos nincs mód a felnevelésükre a nyúltej speciális összetétele miatt.
A kérdésre először egy jó tanáccsal válaszolnék: a kérdésekből ítélve kezdő akvarista a kérdező, ezért mindennemű haltartás megkezdése előtt javaslom szakirodalom beszerzését (pl. Horn Péter - Zsilinszky Sándor: Akvarisztika) és általános tájékozódást a témában. A kérdésre konkrétabban válaszolva: akváriumba is szoktak mérsékelt égövi (ún. hidegvízi) halakat tartani, de 20 literes akváriumba szűrés nélkül ezek közül a fajok közül egyet sem szabad betenni. Azonban a "fűtés" nélkül alatt, ha szobahőmérsékletet értünk az egyes pontylazacféléknek, fogaspontyféléknek vagy garnélaféléknek elég lehet, de porlasztásra és ami ennél is fontosabb: szűrésre és/vagy gyakori részleges vízcserére ezeknek is szüksége van (amennyiben nincs szűrés, nagyon gyakori megfelelő minőségű vízzel történő részleges vízcsere szükséges!) A plattik 24°C-on és afölött érzik jól magukat, a xifók alacsonyabb és a plattiknál szélesebb hőmérséklet-tartományon is jól érzik magukat, de ekkora akváriumba egyik sem való! A másik kérdésre válaszolva: levegő beporlasztása nélkül is jól tarthatók a különböző labirintkopoltyús fajok, de szintén nem ekkora akváriumban, kifejlett kori méretük miatt sokkal nagyobb akváriumot igényelnek. A 20 literes akvárium alapvetően igen kicsi, tapasztalattal rendelkező akvaristák tudnak ekkora akváriumban megfelelő életteret kialakítani, kezdőknek ennél nagyobb akvárium javasolt első akváriumnak, elkerülvén, hogy a kezdő hibákból fakadó halpusztulások és nehézségek ne szegjék kedvüket :).
A kutyák alapjaiban véve tiszta állatok, ha van lehetőségük, akkor hamar rászoknak arra, hogy ott végezzék el a dolgukat, ahol kell. Ehhez először el kell döntetnünk, hogy hol is legyen ez a hely. Az állatorvosok nem ajánlják, hogy kivigyük a kiskutyát az utcára, amíg nincs meg az utolsó oltása, ilyenkor kijelölhetünk egy helyet, ahova szoktatjuk. Vannak akik újságpapírt terítenek le a lakás egy pontjára, mások a macska alomra esküsznek. Természetesen a kutya nem fogja egyből megérteni, hogy mit akarunk, ezért szánjuk rá az első pár napot, legyünk a kutya nyomában és figyeljük minden mozdulatát. Ha látjuk, hogy a kiskutya nem találja a helyét, mászkál, szaglászik, vigyük le (vagy oda ahová szeretnénk, hogy pisiljen). Ha netán késő és éppen a tevékenység közben kapjuk rajta, akkor ne hagyjuk hogy befejezze, szóljunk rá és rögtön vigyük a kijelölt helyre. Ha oda pisil, vagy kakil, dícsérjük meg (akár jutalomfalattal is). Természetesen tudnunk kell, hogy a kiskutya nem képes négy óránál tovább viszatartani a vizeletét, valamint játék, alvás és evés után szinte biztos, hogy pisilni is fog.
Igazi társa egy nimfapapagájnak egy ellenkező nemű nimfapapagáj lehet. A hullámossal elviekben együtt tartható, de, hogy ez veszekedésektől mentes lesz-e, az nagyban függ mind két egyed hozzáállásától.
A garnélarákok tartásánál, a halakkal való párosításon van a hangsúly! Az a garnéla, ami befér a hal száján, azt meg fogják enni! A garnélák, szeretik, a vízben lévő planktonokat, de megeszik a lemezes tápot, fagyasztott zöldséget, apróbb fagyasztott rákokat, szúnyoglárvát, de az algákat is szeretik, fajtól függően. Az amanó garnéla pl, a legjobb algaevő. A medencébe sok búvóhely legyen, moha, növények. Attól függ milyen fajt szerez be, de ha optimálisak a tartási körülmények, akkor maguktól elkezdenek párzani, néhány hónapon belül és sok utódot produkálnak.