Cikkek (7300)

2926. Mit kell tudni a delfinekről? – 2. rész

Ellentétben a hallal, amely egyik oldalról a másikra, kígyózó mozgással halad a vízben, a delfin uszonyának váltakozó le-fel mozgatásával hajtja előre magát. Vérében több oxigént hordoz, mint a hal és hozzá viszonyítva kitartóbban úszik, nagyobb távolságok megtételére képes, tehát jobban alkalmazkodott a tengeri élethez is. 

2927. Mit kell tudni a lovakról?

A lovak mind az öt érzékkel rendelkeznek. Fejlett az íz-, tapintás-, hallás-, szaglás- és a látás érzékelésük. A lovaknál felfedezhető még egy titokzatos hatodik érzékelés, amely a tájékozódásban segíti őket és ez igen hangsúlyosan jelentkezik náluk, viszont rendkívül ritka az embernél.

2928. Mit kell tudni a cápákról? - 1. rész

A cápák a kopoltyúfedő nélküliek (Elasmobranchii) rendjének alrendjébe tartoznak, vagy a porcos halak (Chondrichthyes) osztályába sorolhatjuk őket. A ráják és a rájaszerűek, amelyek valószínűleg a cápából fejlődtek ki, szintén ebbe a csoportba sorolhatóak.

2929. Mit kell tudni a cápákról? - 2. rész

A legtöbb cápa, a többi haltól eltérően nem tudja a kopoltyúján keresztül szivattyúzni a vizet. Folyamatosan úsznia kell ahhoz, hogy a szájába áramoljon a víz és a kopoltyúján keresztül távozzék.

2930. Mit kell tudni a bálnákról? – 1. rész

A bálnák a cetfélék rendjébe tartoznak, azon emlősök osztályába, melyek teljes mértékben alkalmazkodtak a vízi élethez. Úgy gondolják, hogy akárcsak a delfinfélék, a bálnák is szárazföldi állatok leszármazottjai, amelyek több millió év szárazföldön töltött élet után, körülbelül 50 millió éve alkalmazkodtak a vízi körülményekhez.