3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
A leírtak alapján tojás visszatartás (már amennyiben tojó ivarú a madár) a legvalószínűbb, de okozhat hasonló tünetet daganatképződés, esetleg bélgyulladás is. A tojás visszatartás paraffinolaj kloákába fecskendezésével, majd masszírozással esetleg megoldható, de hatékonyabb oxitocin injekció beadása (0.01ml). A gyulladásos tünetek megszüntetésére antibiotikum szükséges. Mindenképp javasolnám állatorvos felkeresését.
Kedves Olvasónk, A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek közül a babesiosis és a Lyme-kór a legveszélyesebb. Babesia: Heveny esetben: kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz (ez utóbbi gyakori, de nem feltétlenül megjelenő tünet), vérfogyottság. Ezt követően vérfestékvizelés, sárgaság, és a veseelégtelenségre jellemző tünetek (bűzös lehelet, hányás, stb), az elhullás néhány napon belül bekövetkezhet. Idegrendszeri tünetek jelentkezhetnek. A súlyos elváltozások arra vezethetők vissza, hogy a babesiák a vörösvértesteket szétrombolják, a szétesett vörösvértestekből a keringésbe jutott vérfesték a vesék finom szűrőrendszerét tönkreteszi, a mérgező anyagok kiszűrése a szervezetből leáll. Bővebben Babesiosis >> A másik betegség, a Lyme-kór viszont hónapok múlva okoz inkább észrevehető tüneteket. Lyme-kór >> Egy injekció van, amit kérhet állatorvosától, hogy biztosan ne betegedjen meg babesiosisban a kutya. Kb. 2 hétig védi is a betegségtől, ha újabb fertőzött kullanccsal találkozna ez időszakban. Védőoltásként rendszeresen adni emiatt a rövid hatásidő miatt nincs értelme. Nagyon csíp, hányingert okoz, és esetenként duzzanat keletkezik a bőr alatt a beadás helyén.A betegség ellen azonban nagyon jó készítmény. A másik kullancs által terjesztett betegség a Lyme borreliosis. Ez ellen utólag már nem adható oltás, csak megelőzésre lehet kérni a vakcinázást.
Üdvözlöm, Általában, akik kedvtelésből tartják ezt a fajt, nem tudják, hogy a tartási optimális hőmérséklet olyan 18 fok körüli... az ivást pedig a hőmérséklet jelentős változtatásával lehet elérni. Általában 300-600 pertét raknak le... a terméketlen rossz peték szürkék és pár nap alatt nem fejlődnek semmit. Azt gondolom, így látatlanban h ez a pár pete terméketlen... ha termékeny lenne praktikus lenne a szülőpárt áttenni egy másik medencébe...és ez maradna a nevelő... Amúgy minden állat tartásánál ésszerű előszőr tisztába lenni az igényekkel és utánna megvenni őket. Az interneten főleg angol nyelven tömérdek információ hozzáférhető, de van bőven magyarul is.. ebben lenne célszerű otthonosan mozogni előszőr... PÉLDÁUL ez egy jó cikk:: http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=108&Itemid=28 Üdv-Éva
Kedves Laci! Nincs jó hírem. A tolltépés kialakulása rossz szokássá válva nehezen kezelhető. Kaphatók különféle tolltépés elleni készítmények, de egyik sem igazán hatásos. Állatorvosi gallér felhelyezésével látszólag és ideiglenesen kinőhet a toll, de a gallér eltávolításával szinte biztosan újra kezdődik a probléma. Arról nem beszélve, hogy az intelligensebb papagájok, mint a kakaduk is idegrendszeri tüneteket fognak produkálni, annak arányában, minél hosszabb ideig van fenn a gallér. Nagy röpde, állandó elfoglaltság biztosítása lehet megoldás. A pár vásárlása válik be leginkább, de csak akkor, ha szimpatikusak egymásnak, mert, ha nem harmonizálnak a helyzet csak tovább romlik. Mindezek a "megoldások" igen költségesek és nem biztos, hogy sikert hoznak. Ez esetben el kell fogadni, hogy okos madarad van, ha nem is túl szép. A kezelések sikere sokban múlik a madár faján is, mivel az olyan fajokra, mint goffini,csupasszemű,salamon, rózsa, kevésbé jellemző a tolltépés, ha esetleg előfordulna az csak erős stressz hatására, melyet megszüntetve általában 100%-os a gyógyulás. Ennek esélye sárga és fehérbóbitás kakaduk esetén nem sok, malukunál szinte semmi.
Kedves Óváriné! Vadászgörényt társállatként tartva, javasolt az ivarosság megszüntetése. Az ivaros nőstények túltüzelhetnek a hímek pedig kellemetlen szagúak és agresszívebbek lehetnek. Ivartalanítás vagy hormonimplantátum beültetése? Megoszlik a vélemény a gazdik és a tenyésztők között. Ivartalanítás után előfordulhat, mellékvese megnagyobbodás, vagy daganata. Előjele lehet a mellékvese kórós elváltozásának a szőrhullás, kopaszodás, újra aktív ivarosság pl. az ivartalan nőstény újra tüzel, a hím párosodni akar. Mellékvese megnagyobbodás esetén hormonimplantátum beültetése javasolt, melynek hatása 2-3 év, majd cserélni kell. Néhány éve ivaros állatok ivarzását is hormonimplantátum beültetéssel korlátozzuk. Még nincsenek adatok arról, hogy hosszútávon milyen hatásai lehetnek. Ivaros állatban is képes 2-3 évig kifejteni a hatását, de találkoztunk már ellenpéldával is, amikor 1 év múlva újra ivarzani kezdett a vadászgörény. Én úgy gondolom érdemes 3 évente felülvizsgálni a döntésünket és kivizsgáltatni az állatunkat. A legtöbb esetben az ivartalanítás, ill. a hormonimplantátum beültetés nem végleges megoldás. A hormonimplantátum ára megközelíti az ivartalanítás árát. Üdvözlettel! Jerzsa Brigitta