81. Tudnivalók a háziegérről
A házi egér (Mus musculus) a rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül.
A házi egér (Mus musculus) a rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül.
Mit kell tudni a törpenyulakról, hogyan kell tartani őket, mit esznek, és mire kell vigyázni, ha egy ilyen kisállatot választunk társunknak?
A mongol futóegér (Meriones unguiculatus) nagyobb, mint egy egér és kisebb, mint egy patkány. A kifejlett állat testhossza akár 15 cm is lehet. Farka 13-15 cm hosszú.
A mosómedve Amerika északi részéről származó ragadozó állat, de a gyümölcsöket, kalászosokat is megeszi. Revirje (territóriuma) viszonylag kicsi, egy-két négyzetkilométeres.
A roborovski törpehöcsög eredeti élőhelyén főleg a sztyeppés, félsivatagos részeket lakja. Rendszertanilag a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és a hörcsögfélék (Cricetiade) családjába tartozik.
Ha a Vagothyl-os ecsetelés nem használ, mindenféleképp fel kell keresni egy állatorvost. Daganat lehetne, bár a kora nem indokolja. Szövettani vizsgálatot javasolnék. A tünetek alapján Papillomának (vírus okozta daganatos elváltozás) tűnik, annak ellenére, hogy vírust nem tudtak kimutatni. Mint már írtam szövettani vizsgálatot javaslok.
- Nagy a valószínűsége, hogy, ha minden úgy marad ahogyan eddig volt, akkor nem fogja használni a kutya a kutyaházat. - A változás oka valószínűleg a macskák és a kutya megváltozott viszonya körül keresendő, (főleg az ivarérettségre lehet gyanakodni!) esetleg más állat: egér, patkány, valamilyen bogár, stb. - A vizelettel való jelölés arra enged következtetni, hogy valamilyen idegen szagtól akarja a kutya megkülönböztetni Több dolgot is meg lehet próbálni: 1./ megváltoztatja a kutyaház helyét, ezzel egy időben az Ön és a kutya illatanyagával preparált új bélést rak bele 2./ hosszadalmas és kitartó tréninggel visszaszoktatja a kutyát a kutyaházba 3./ bent az EMBERházban kialakít a kutyának egy új helyet és a kutyaházat elajándékozza egy rászoruló állatmenhelynek
A kérdés rövid és egyszerű, a válasz sokkal összetettebb. Az akvárium megvilágítását általában a növények (és az akváriumot szemlélők) igényeinek megfelelően szokás megválasztani - avagy fordított módszerrel, tehát a megvilágításnak megfelelő növényválasztással. A fénycsövekre általában igaz, hogy azonos W érték mellett nagyon eltérő fényerőt bocsájtanak ki (ez számokban mérve 10-szeres szorzónál nagyobb is lehet), ezért önmagában a fényerősség megjelölésére fénycsöveknél a W alkalmatlan. Jól megválasztott fénycsövekkel, normál fényigényű növények számára, 100 liter körüli akváriumoknál a 36 (2*18) W-os, T8-as megvilágítás általában megfelelő szokott lenni. A neonhalak alapvetően sötét vízben élnek eredeti élőhelyükön, árnyékkedvelő szokásuk akváriumban is érvényesül, víz tetejére lógó vagy vízen úszó növényekkel valamelyest előtérbe lehet hozni a csapatot (vagy a neonhalakhoz illeszkedve választani meg a megvilágítást).
A leírtak alapján két eset lehetséges. Szaporodni szeretne, vagy begyhurutban, bakteriális feldúsulásban szenved. Ha nincs lefogyva, ürüléke megnövekedett mennyiségű, de sűrű álagú és meglehetősen bűzös, akkor költeni szeretne, amennyiben sovány a madár, ürüléke híg, esetleg vizenyős, akkor fertőzés okozott megbetegedést. Utóbbi esetben állatorvost kellene felkeresni kezelés, gyógyszer felírása céljából.
Bizony, a jelek alapján egyáltalán nem kizárt, hogy elléshez készülődik az állat. Ha lehetőségük van rá, mutassák meg állatorvosnak.