1001. Ha a cica unatkozik...
Ahogy a gyerekek, sőt gyakran még a felnőttek is, a cicák is unatkoznak, ha sokáig nem történik velük semmi. Ha nem akarjuk, hogy a macska morcos legyen, próbáljunk kreatívak lenni!
Ahogy a gyerekek, sőt gyakran még a felnőttek is, a cicák is unatkoznak, ha sokáig nem történik velük semmi. Ha nem akarjuk, hogy a macska morcos legyen, próbáljunk kreatívak lenni!
2006-ban az a hír járta, hogy az ASHERA™ macskát, mint a legújabb "egzotikus" állatot, az ázsiai leopárd macska és az afrikai szervál keresztezéséből tenyésztették ki. Világszenzációnak számított, és nagyon keresett lett az új csodatenyészet. De kiderült, hogy "bajsza van a menyasszonynak"...
A hüllőket hajlamosak vagyunk monoton táplálékon tartani. Ez persze nem tesz nekik jót, legyengülnek, megbetegszenek. Lássuk, mivel dobhatjuk fel ételeiket!
Az ékfarkú amandina (másik nevén: nyársfarkú amandina) az egyik legismertebb, és elegáns külseje miatt legkedveltebb ausztrál díszpintyfaj. Ez a mutatós, erőteljes megjelenésű madár hamar felhívja magára a kezdő madártartók figyelmét. Általában békés természetű, de egyes - főleg idősebb - példányok agresszívek is lehetnek, ezért nála gyöngébb madarakkal inkább ne tartsuk együtt.
A családban olykor nem csak cica, hanem kutya vagy más háziállat is található. Utánajártunk, milyen állatfajokat engedhetünk össze nyugodt szívvel, kiknél kell izgulnunk, és kiknél érdemes megtartanunk a két lépés távolságot.
Kedves Gazdi! Mivel szerteágazó okai lehetnek a problémának javaslom, hogy mutassa meg egy állatorvos kollégának. Első körben ki kellene zárni a külső parazitás megbetegedéseket (bolha, rüh), ha az, akkor erre számos spray (pl. Frontline) és spot on készítmény létezik (pl. Stronghold, Frontline, Advocate). Egyébként bőrkaparékot is jó lenne nézni, és ezzel párhuzamosan talán szisztémás kezelésre is szükség lehet, ha allergiás eredetű... Egyszóval vigye feltétlen állatorvoshoz a kutyust! Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu
Azzal kezdem, hogy ha "magától is megindul a folyás", az a természetes. A "bűzmirigy" váladéka normális esetben spontán (pl. széklet ürítéskor), esetenként akaratlagosan ürül. Utóbbira példa, hogy ha az állat megijed, mirigy váladékot bocsát (esetenként spriccel!) ki. Manapság ugyan már egyre kevesebb kutyánál működik ez a mechanizmus. A probléma akkor van, ha valamilyen oknál fogva a váladék ürülése akadályozott. Ez rendszerint gyulladásos folyamat eredménye, melynek során a mirigy kivezető csöve elzáródik, és a mirigy váladék felhalmozódását okozza. A felhalmozódott váladék baktériumos folyamat eredményeként gyakran elgennyesedik. Ilyenkor kell beavatkozni. A "bűzmirigy" megbetegedésére utal, ha az állat gyakran szánkázik, végbél környékét ismételten és gyakran nyalogatja, viszketés, a hátulsó testfél rágcsálása (néha sebesre) alakul ki. A "bűzmirigy" megbetegedését általában antibiotikumos kezeléssel orvosoljuk. Súlyos esetben szóba jöhet a mirigyzacskó átmosása, öblítése, gyógyszerrel feltöltése is.
Amikor levelét olvastam, az első gondolatom az volt: nem gondolt arra, hogy állatorvoshoz vigye az állatot...? Az állat ugyanolyan kiszolgáltatott, mint egy gyerek. A szülőre, gondviselőre van bízva, aki felelősséggel tartozik érte. Ennek megfelelően azt javaslom: azonnal vigye állatorvoshoz! A lesoványodás, fizikai leromlás hátterében minden esetben súlyos egészség károsodás van. A kivárás, a házilagos gyógymód keresés ebben az esetben súlyosan veszélyezteti az állat életét tehát mindenekelőtt tudni kéne, hogy mi a baja az állatnak. Hogy ez kiderüljön, körültekintő, alapos állatorvosi vizsgálatra lenne szükség, kiegészítve vérvizsgálattal, és (ajánlott!) ultrahang vizsgálattal is.
Ezek a daganatok idősebb rágcsálókon általában elég gyorsan, agresszíven növekednek. 3 évesen nem fiatal az állat, de amennyiben a szövetszaporulat gyors ütemben fejlődik, a műtét marad egyedüli megoldásként.
Kedves Eni! Így látatlanban sajnos nem lehet pontos diagnózist felállítani, csak állatorvos tudja megmondani pontosan mi a probléma, és hogyan lehet kezelni. Mi sajnos csak tanácsot tudunk adni! A leírás alapján két dologra tudok gondolni. Az egyik, a középfül gyulladása, Ciloxan - emberi vényköteles szem- és fülcsepp - cseppekkel meg lehet próbálni kezelni, ezt a szemébe is lehet cseppenteni. Ha ez a probléma oka, a kezelést megkezdve 3-4 nap után javulás várható (maximum 1 hétig, naponta 2x /reggel és este/ mindkét fülbe és szembe cseppentve). A másik pedig a daganat. A leírás alapján ezt tartom valószínűbbnek, viszont ez esetben sajnos az állatorvos sem tud segíteni a kisállaton. De biztosat csakis az az állatorvos tudna mondani, aki megvizsgálja a hörcsögöt! Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta (Nitta)