111. Skót lógófülű macska (Scottish fold)
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Az orosz kék macska valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik; angol tengerészek vihették át a szigetországba. A múlt században még "arhangelszki kék" volt a neve.
A bengáli macska egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül jött létre mint önálló fajta, létrehozása a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik.
A burma macska keleti eredetű. Állítólag valamikor réges-régen Burmában kizárólag a gazdagok - és a kolostorok - tartották, és szent állatként tisztelték.
A hullámospapagájok vadon élő egyedei elsősorban fűfélék, gyomok érett, félérett magvaival, szárával és levelével táplálkoznak, gyümölcsfogyasztásuk elenyésző. A főtt tojásos lágyeleség elsősorban a költési és vedlési időszakban szükséges teáskanálnyi mennyiségben. A táplálékot csíráztatott magvakkal teheti változatosabbá, de ebből is csak csipetnyit adva naponta. Egy-egy vékony szelet alma, vagy sárgarépa gyümölcsnek, zöldségnek tökéletesen megfelel, de ahhoz kell némi idő, hogy a madár ezeket eszegetni kezdje. Ne essen abba a hibába, mint sok papagájtartó, hogy változatos táplálás címen túl sok fehérje és túl nagy energia tartalmú eleséget etet, majd csodálkozik, hogy a madara beteg és rövid életű lesz.
Gyakori betegség a hörcsögöknél a bőrelváltozás. Tünetei lehetnek a viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is. Gyakoriak az atkák okozta, erős viszketéssel járó bőrelváltozások. Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel az atka és a gombafertőzés tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat. El kéne vinni a hörcsögöt állatorvoshoz!
Igen, mint minden pele, az ecsetfarkú is éjszakai állat. Rendkívül mozgékony, ezt fogságban tartásnál is figyelembe kell vennünk! Egyébként a hörcsög is éjszakai állat, mégis sokan tartják. Nem alussza át az egész napot, de sokat pihen és valóban az aktívidőszak az este számára. :)
Kedves Gazdi! Konkrét fizikális vizsgálat nélkül nehéz ilyen sántaság esetekben tanácsot adni, ezért arra tudom bíztatni, keressen fel egy olyan állatorvos kollégát, aki ortopédiai kérdésekben esetleg nagyobb jártassággal rendelkezik. Az alábbi linken biztos talál lakhelyéhez közel praktizáló ilyen állatorvost: http://www.kisallatortopedia.hu/allatorvostagok
Kedves Gazdi! Az, hogy vér van a vizeletben jelentheti a húgyhólyag gyulladását. Ha a húgyhólyag be van gyulladva akkor egy hosszabb antibiotikum kúrát kell végigszedni a cicának. Persze ha az antibiotikumkúra után is előjön a véres vizelet, akkor érdemes csináltatni egy hasi ultrahang felvételt, hogy egy esetleges húgykő jelenlétéről meggyőződjünk. Azonnali orvosi ellátást igényel! Vigyék állatorvoshoz a cicát!