111. Skót lógófülű macska (Scottish fold)
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Az orosz kék macska valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik; angol tengerészek vihették át a szigetországba. A múlt században még "arhangelszki kék" volt a neve.
A bengáli macska egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül jött létre mint önálló fajta, létrehozása a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik.
A burma macska keleti eredetű. Állítólag valamikor réges-régen Burmában kizárólag a gazdagok - és a kolostorok - tartották, és szent állatként tisztelték.
A macskabajusz letöredezésnek okát nagyon nehéz (sok esetben lehetetlen) kideríteni. Legtöbbször a hosszú szőrszál szokásosnál másabb (gyengébb) szerkezete áll a háttérben, aminek leginkább genetikai okai vannak. (Egyes fajmacskákban nagyon gyakori jelenség.) Ha kijáró életmódot folytat, sokszor kerülhet olyan helyzetbe, ami a bajusz szálak sérülését okozza. Az sem lehetetlen, hogy a full extrás ellátás ellenére valamilyen anyagból hiányt szenved. Nagyon alaposan kellene utána járni a dolognak, vérvétel, szőrminta vizsgálat, stb..
Az a javaslatom, hogy hozza el cicáját a Rendelőbe, mert alapos szemvizsgálattal lehet csak megállapítani, hogy a szem milyen mértékben vagy egyáltalán károsodott-e, és látásában zavarja-e.
Mindenképpen javasolt a kis gekkót megmutatni, egy hozzáértő állatorvosnak. Az étvágytalanság és a fogyás hátterében egyaránt állhat valamilyen tartástechnológiai hiányosság (mégha a hőmérséklet és a táplálás a leírás szerint jónak is tűnik.), de szinte bármilyen betegség kezdeti, illetve melléktünete is lehet. Télen egyébként gyakori probléma az étvágytalanság, azonban ez nem feltétlenűl jár együtt gyors testtömegcsökkenéssel (fogyás).
Az első kérdés az, hogy gyakran eszik-e már most is céklát a törpenyúl? Mert ha igen, az pirosra festheti a vizeletét. Ha nem, akkor irány az állatorvos! Milyen zöldségeket ehet? Tulajdon képen mindenfélét lehet nekik adni, ami puffasztja, azt kerülni célszerű. Ilyen a káposzta. Ami puffaszt és borzalmas szaga van a nyúlbogyónak tőle. Salátát is mértékkel vagy sehogy mert tele van vegyszerrel ami veszélyes lehet rá. Amit szeretnek nagyon az a zöldek, alma, banán, répa, cékla nyersen.
Nem minden macska szereti a simogatást, - mert alapjában egy´ragadozó´ állat. Az ételekkel való kényeztetés nem jelet egyet azzal, hogy a macska mindent megenged az ételt adó embernek, - főleg, ha nincs úgy nevelve, hogy valamilyen elvárás volna támasztva a ´jó világ´ -ért cserébe. A harapásnak vagy az az oka, hogy a macska tiltakozik a testkontaktus ellen, vagy ilyen módon próbálja játékos harcra motiválni a gazdit.