1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Igen.
Tisztelt Kérdező! Ami a bőrtüneteket illeti, mindkettejüknek igaza lehet. Ritka ugyanis, hogy egy gombás fertőződés magától alakuljon ki. A gomba jellemzően másodlagosan, valamilyen csípés, sérülés, kiütés (pl. allergia következtében) területén, vagy a felázott, leégett bőrön (úszás, napozás) tud megtelepedni, az ép bőrön nem. A napfénynek nem kitett, rosszul szellőző területeketjobban szereti (hasalj), de nyáron kialakullhat az orrháton, fülön is. Jellemzően szabályos kerek, enyhén kipirult, szőretelen foltokként kezdődnek, de összeolvadhatnak. A vakarás következtében bakteriális fertőzés is társulhat, pörkösödhet. A pontos diagnózishoz az elváltozott területekről vett minta mikroszkópos, tenyésztéses, esetleg kórszövettani vizsgálata szükséges. Az allergiás háttér igazolható vérvétellel is. A köhögés/öklendezés diagnosztikája már problémásabb. Lehet, hogy csak a habzsolva evés-ivás miatti félrenyelés van a háttérben, de az is lehet, hogy a garat, gége vagy légcső tájékának elváltozása van a háttérben. Ezek a lágy szövetek nem minden esetben adnak értékelhető röntgenképet, ezért gyakran altatásban végzett endoszkópos vizsgálat szükséges a terület elváltozásainak megerősítésére vagy éppen kizárására. Gippert doktor kisállatgyógyász klinikus szakállatorvosként nagy gyakorlattal és megfelelő műszerezettséggel rendelkezik mind a diagnosztika, mind a gyógykezelés területén, de egy tömegrendezvény keretei nem alkalmasak az említett vizsgálatok elvégzésére. Viszont rendelekezik azzal a hihetetlen előnnyel, hogy látta a beteget és az elváltozást. Én viszont nem. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Üdvözlöm! A barnás elszíneződés a lábujjak közt sokszor a nyalogatás eredménye, ami valamilyen bőrproblémára hívja fel a figyelmet. Ez lehet az Ön által említett gomba / baktérium is, de akár allergiás háttér is elképzelhető. Mindenképpen állatorvosi vizsgálat szükséges a kezeléshez, esetleges diagnosztikai vizsgálat elvégzéséhez, annak eldöntéséhez, hogy kell-e kezelni egyáltalán.
Jó napot Kívánok! A gyógyulási idő nagyon gyors, mire a válaszom megkapja , valószínűleg már túl van a nehezebb napokon a cica. Súlyos fájdalom nem jellemző, elegendő szokott lenni a műtét utáni hosszú hatású fájdalomcsillapító. A petefészkeit távolították el, és semmi problémát nem jelent, hogy a méh benne maradt , mert az a petefészkek hiányában hormonálisan inaktívvá válik a későbbiekben.
Ritkán,de előfordul hogy az ivartalanítás ellenére sem szűnik meg a nemi hormon termelés. Ennek oka lehet ha az ivartalanításkor egy kis hereszövet marad a szervezetben és a termelődő tesztoszteron hatására a kanos visel- kedés megmarad.Hímivarsejtek azonban ilyenkor nem termelődnek,ezért ettől a kantól nem lesznek már utódok.