26. Egészséges ételt a cicának!
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Sokat és jót! - nyilatkozná lapunknak a macskapszichológus, ha a macskák etetéssel kapcsolatos elégedettség-felmérését kellene összefoglalnia néhány szóban.
Talán, ha jól emlékszem, 11 éves koromtól foglakozom "akvarisztikával". Meghatározó élmény volt, amikor először pillantottam meg a nálam születt kishalakat...
A friss fejlemények hallatán (a napokban elérte hazánkat a madárinfluenza) megkérdeztük dr. Horváth László állatorvost, mit kell tennünk.
Jó-jó, a madárinfluenza embert nem fertőz, de azért jobb a békesség, kerüljük a madárhullákat. És jó lenne, ha sétáló kutyánk is ezt tenné!
Röviden: fonálférgeket. Részletesen: szívférget és bőrirritációt okozó parazitákat. A kutyák és macskák szerencsére megvédhetők a bajtól.
Az első fedeztetésre 2 éves kor után nyílik lehetőség. Addig ugyanis a kutyus szervezete még fejlődésben van, tehát eléggé megviselné, ha még a saját testén kívül a magzatokat is építene kellene. Ha a szuka vagy esetleg a kan nem akarja a párzást, akkor a mesterséges termékenyítést javaslom. Ez egy nagyon egyszerű és semmilyen káros hatással nem járó beavatkozás.
Sajnos igen. A törpehörcsögök feltehetően valamilyen kórokozót (vírust, baktériumot) hurcoltak be meglévő állatállományukba.
Nagyon sok olyan fájdalmat okozó fogbetegség van, ami miatt a kutya főleg a másik oldalon rág. Ez lehet az oka annak is, hogy a "beteg" oldalon sárgább a foga, hiszen itt nem jelentkezik a rágás közbeni fogtisztító hatás. Azt javaslom, hogy mutassa meg a kutyát személyesen egy állatorvosnak, hisz´ lehet, hogy egy pillanat alatt megállapítható a probléma, míg így csak találgatásokba tudok bocsátkozni.
Látatlanban nehéz megállapítani, hogy a szennyeződés milyen eredetű. Lehet bolhaürülék, ez esetben bolhairtó szert alkalmazzon, de lehet valamilyen típusú bőrbetegség jele is. Javaslom, hogy mindenképpen forduljon állatorvoshoz.
Először egy otoscopos vizsgálatra (esetleg toklász lehet benne!), majd alapos (de tényleg nagyon alapos!) fültisztításra van szükség. Ezt általában a rendelőben szoktuk végezni és nem bízzuk a gazdira. Ezután a fülgyulladás típusának megfelelő gyógyszeres fülcseppel kell otthon kezelni az állatot. Bizonyos időközönként szükség van ismételt állatorvosi kontrollra is! Az OtiCat fülcsepp egyébként csak bizonyos fülbetegségek esetén kellően hatékony és a legtöbb fülgyulladásnál hatástalan tud lenni.