31. Görénylány: két tűz között
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
A kutya mandulagyulladása többnyire heveny lefolyású, de ritkán válik idültté. Heveny gyulladás során a kutya bágyadt, étvágytalan és a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás, nyálzás.
Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
Egy 11 éves bernáthegyi már matuzsálemi korúnak számít. Séta közben lehetnek izületi vagy gerincfájdalmai, amit állatorvosnak kell kivizsgálnia. Ebben a korban már nem szoktak játszani, pláne a nagytestű kutyáknak nehézkes lesz a mozgásuk és nem szívesen találkoznak más kutyákkal. Tartanak az esetleges küzdelemtől, még ha az játékos is, de a másik ha csak ráugrik vagy meglöki, az is fájdalmas lehet számukra. Ne erőltesse a találkozást, ha ő akar ismerkedni, úgy is oda fog menni.
Bizony mindkettő lehet. Sőt, néha még hasűri (vese) daganatos elváltozások is okozhatnak görcsöket vagy bénulást. De például mérgezéseknek is lehet ilyen tünete. Célszerű lenne megmutatni állatorvosnak, hátha lehet segíteni rajta!
Mindenképpen alaposan meg kellene vizsgáltatni állatorvossal, csak így lehetne eldönteni, hogy tényleg tojást akar-e rakni. A "víz jön belőle" tünetből, főleg, ha az a kloakájából jön, még bélgyulladásra is gondolok, ilyenkor hamar bűzös és zavaros lesz a vize.
Az elváltozás jellegétől függ, hogy milyen módon lehet eltávolítani (bódítással vagy helyi érzéstelenítésben, kimetszéssel vagy elektrokauterrel), ez persze a kutyus vérmérsékletétől is függ. Persze az majd elválik még, hogy kell-e műteni egyáltalán, ez is attól függ, hogy miről is van szó pontosan, amit így látatlanban nem tudok megítélni. Azt is csak szövettani vizsgálattal lehetne megmondani, hogy daganatos elváltozásról van-e szó. Szerintem bármilyen kérdése vagy agodalma van, forduljon bizalommal állatorvosához, biztos nagyon szívesen válaszol kérdéseire.
Sajnos látatlanban elég nehéz okosat mondani. Mindenképpen meg kellene vizsgálni, hogy esetleg csontprobléma van-e (törés, kalciumhiány?) vagy valamilyen idegrendszeri ok miatt nem lép rá. Meg is húzhatta, meg is üthette egy leesés közben. A talpát is meg kellene nézni, nincs-e rajta sérülés. A legjobb, ha megmutatja állatorvosnak.