Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A kutyád mancsának tisztítása természetes, de ha túlzásba viszi, allergia, stressz, sérülés vagy bőrprobléma állhat a háttérben. Összegyűjtöttük a lehetséges okokat és a kezelési lépéseket.
Miért nyalogatja a kutyád a mancsát?
1. Ápolás
A legtöbb kutya egyszerűen csak tisztálja a mancsát. Séta után gyakori, hogy letisztítja az otthonról származó koszt és port. Ha könnyen elterelhető, és csak alkalmanként fordul elő, általában nincs okod az aggodalomra.
2. Allergiák
Az allergia a leggyakoribb ok. Ételtől, pollentől vagy poratkától is kialakulhat bőrviszketés. A kutya ilyenkor a mancsát nyalogatja, hogy enyhítse az égő érzést. Ilyenkor az állatorvos diétát, antihisztamint vagy helyi krémet javasolhat.
3. Stressz és unalom
A mancsnyalogatás lehet önnyugtató viselkedés is. Stressz vagy unalom esetén ismétlődhet. Figyeld, ha remeg, topog vagy rombol. Több mozgás és változatos játékok segíthetnek csökkenteni ezt a viselkedést.
4. Sérülések
Egy apró vágás, szálka vagy felmaródott talppárna is kiválthatja a nyalogatást. Ellenőrizd a talppárnák közötti területet. Ha nem tudod otthon kezelni, fordulj állatorvoshoz.
5. Daganatok
A mancsok között kialakuló dudorok, ciszták vagy szemölcsök is okozhatnak fájdalmat és viszketést. Ha csomót vagy duzzanatot találsz, mihamarabb mutasd meg az állatorvosnak.
6. Kiszáradás és repedezés
Extrém hőség, fagyos járda vagy sós vegyszerek kiszáríthatják a talppárnákat. Kutyáknak való balzsammal ápolhatod, vagy kipróbálhatsz mancsvédő cipőt. Így megelőzheted a repedéseket.
7. Paraziták
Bolhák és kullancsok okozta viszketés is vezethet mancsnyalogatáshoz. A bőr pirossá válhat, szőrhiány vagy foltok jelenhetnek meg. Rendszeres bolha- és kullancs elleni védekezéssel csökkentheted a kockázatot.
8. Ízületi fájdalom
Ízületi gyulladás vagy fájdalom esetén a kutya az érintett végtagot is nyalogathatja. Ha sántít vagy nehezen kel fel, érdemes állatorvossal röntgent készíttetni és megfelelő fájdalomcsillapítót adni.
9. Cushing-kór
A mellékvese túlzott kortizoltermelése gyengítheti az immunrendszert. Eleinte bőrváltozások, viszketés és szőrvesztés jelentkezik. Előfordulhat fokozott szomjúság és étvágy is. Állatorvosi kezelést igényel.
