1111. Szfinx macska
Kétségtelenül szokni kell a látványt, a szfinx macska ugyanis szinte teljesen szőrtelen, csupasz bőrét legfeljebb hamvas pihék borítják, esetleg a farkán figyelhető meg némi csenevész szőrzet.
Kétségtelenül szokni kell a látványt, a szfinx macska ugyanis szinte teljesen szőrtelen, csupasz bőrét legfeljebb hamvas pihék borítják, esetleg a farkán figyelhető meg némi csenevész szőrzet.
A ragdoll, alias rongybaba macska a nevéhez hűen viselkedik, amikor az ember kézbe veszi. A macska izmai elernyednek, teljesen elhagyja magát. Ilyenkor a kisebb fájdalmat meg sem érzi.
A havana macska nagyon aktív, akkor érzi magát a legjobban, ha szabadon felfedezheti a kert minden zegzugát.
A karthauzi macska kitűnő vadászösztönének és magas intelligenciájának köszönheti századokon keresztüli túlélését.
Mint minden madárpóknál, így az Avicularia fajoknál is életük egyik legnehezebb időszaka a vedlés. Ez a folyamat nagyon megerőltető a pókok számára, ilyenkor egy-egy hiba a terrarista részéről végzetes is lehet! Ez az írás azért készült, hogy aki elolvassa, kitudja küszöbölni ezeknek a hibáknak a nagy részét.
A leírtak alapján a "szédülés" elnevezésű betegség valószínűsíthető. Folyamatos "B" komplex, illetve multivitamin adagolásával lehet ideiglenes javulást elérni. A humán készítmények adagolásakor figyelembe kell venni, hogy a madárka testtömege egy ezreléke az emberének, de mivel gyors az anyagcseréjük, így az "humán adag" testtömeghez viszonyított adagolásának kb. a négyszeresét vehetjük alapul. Ha a leírt tünetekhez széklet elváltozás, fogyás is társul, úgy bakteriális fertőzés is állhat a háttérben. Ez esetben szélesspektrumú antibiotikummal lehet kisérletezni, de célzott kezeléshez szükséges lenne egy alapos állatorvosi vizsgálatra.
Amennyiben a "combcsontja kiugrott a helyéről" a csípőízület ficamát jelenti, én is a műtét mellett teszem le a voksom. Jól sikerült műtét után a végtag funkciója teljesen helyreáll, az állat fájdalom nélkül, tökéletesen képes használni operált lábát. Ha a csípőficam nem kerül műtétre, akkor valószínűbb, hogy az állat hosszú ideig vagy akár örökre sánta marad.
Lényeges különbségek vannak a különböző országokban szokásos eljárások között, így innen, Magyarországról nehéz véleményezni azt, hogy ott az USA-ban mit és miért csinálnak.Ráadásul az a sejtésem van, hogy a vérvételből nem a szokásos férgességet vizsgálják, hiszen azt nem vérből, hanem bélsárből lehetne kimutatni, hanem az ún. szívférgesség megállapítására. Ez a betegség itt, Európában még nem annyira gyakori, de ott az USA-ban nagyon elterjedt, ezért nem felesleges a vizsgálat. Ha ugyanis kiderül, hogy fertőzött, azt mindenképpen kezelni kell. Ugyancsak a szívférgesség megelőzésére kell havonta adni a gyógyszert. Ennek semmi köze nincs az itthon szokásos féregtelenítő kezelésekhez, ami valóban elegendő egy évben 1-2 alkalommal.Ami pedig az oltásokat illeti: Az USA-ban már forgalomban vannak olyan vakcinák, amelyet több éves védettséget képesek biztosítani. Olyan helyeken azonban, ahol bizonyos betegségek gyakrabban fordulnak elő, indokolt lehet ennek ellenére évente beoltatni. Azt, hogy egy területen (településen) mi indokolt és mi nem, mindig az ott helyben dolgozó állatorvosoknak kell eldönteniük.Az oltások által okozott esetleges daganatos betegségekről mindig felröpennek hírek, de azért ezeket nem kell annyira komolyan venni. Néha, nagy ritkán, egy-egy kutyánál kialakulhat valami nem szokványos reakció, de ebből általánosítani butaság lenne.A bűzmirigy szokott magától ürülni, ez a normális. Kinyomni nem kell, csak ha magától nem ürül rendesen.
A két kutyafajta között a kezdő kutyatartót esetlegesen érintő nehézségek és problémák között nincs nagy eltérés.Azonban néhány megjegyzés:- a berni pásztor szőrzetének ápolása komplikáltabb (lehet !) mint a labradoré,- mind a kettő nagytestű kutya, amelyekkel ennek megfelelően kell tudni bánni, egy közepes vagy kistestű kutya esetében ez a kezdő kutyatartónak egyszerűbb,- a labrador retriever vadászkutya, így (lehetnek!) ennek megfelelő fajtaspecifikus tulajdonságai, amelyek esetleg problémát jelethetnek, ugyanez a berni pásztor esetében - a pásztorkutya vonatkozásban - is igaz lehet,- mind a két kutyafajta átlagon felüli mozgásigényű és sok foglalkozást igényel.
A könyvek között vannak nagyon jók, közepesek és nagyon rosszak is - ráadásul az ott leírtakat néha nem könnyű az "ahány kutya, annyi féle" elmélet szerint a gyakorlatban alkalmazni. Ezt még sok esetben az teszi bonyolulttá, hogy a gazdik hajlamosak a kutyanevelési tanácsokat a saját elképzelésük szerint interpretálni.Ennélfogva előfordul, hogy nem úgy működik a dolog, mint ahogyan azt a gazdi szeretné.A gazdik mentségére mondom, hogy a kutyák viselkedési repertoárja (a nevelési hibákból és a helytelen tartási körülményekből eredően) sok esetben olyan összetett és sokrétű, hogy a legjobb szándékkal sem tudja őket a tapasztalatokban nem bővelkedő gazdi egy-egy könyv sablonos tanácsaival rendbe tenni.Kutyája feltehetően túlzottan domináns Önnel szemben, uralja és terrorizálni próbálja Önt. Nem tartja alkalmasnak arra, hogy közeli és közvetlen testkontaktusba kerüljön vele - akkor, amikor Ön akarja.A pórázhúzás valószínűleg szintén erre vezethető vissza, esetleg a helytelen tanítási próbálkozások is közrejátszhatnak.A helyes viselkedésre való megtanítás részletezésére itt nincs lehetőség, hiszen Ön írta, hogy a könyv terjedelmű leírások sem segítettek, itt meg csak néhány mondatra van hely.Természetesen a kutya és az Ön oktatását is el tudom válalni, ha megkeres az elérhetőségeim valamelyikén.