1831. Hogyan szoktassuk le a papagájt a rikácsolásról?
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Ha a papagáj néha-néha felrikkant, vagy tíz-húsz percen át csipog és csiripel, az még nem jelent problémát. De ki képes elviselni a naphosszat tartó, iszonyú rikácsolást? Szoktassuk le róla!
Megérkezett Ghafula és Tjobbe, újabb két csimpánzzal bővült a Veszprémi Állatkert csimpánzcsapata.
Mivel a madarak közelebb állnak a vadvilági életmódhoz, mint egyéb kisállatok, és sokszor más állatok prédáivá válnak, ezért nagyon jól álcázzák, ha betegek. Sajnos ez legtöbbször kétségeket okozhat a gondok észrevételében, ezért állapotuk megfigyelése kreativitást igényel gazdáiktól.
Mik a vírusok, baktériumok és gombák? Ezek olyan mikroorganizmusok, amelyek betegségeket okozhatnak. Mi is a különbség közöttük? Melyik milyen betegséget okoz és mi ezeknek a kezelési módja? Mivel a vírusok, baktériumok és gombák jól ismert betegségeket okoznak, mégis könnyen összetéveszthetjük az ezeket okozó mikroorganizmusokkal, pedig annyira különbözőek, mint az egér és az elefánt.
Természetesen az egészséges fogakat! Az emberekhez, kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a vadászgörények is fogainak is rendszeres ápolásra van szüksége. Nem árt időnként fogászati ellenőrzésre vinni kedvencünket.
A kép alapján nem lehet egyértelműen megállapítani a madár ivarát, de a keskeny piros mintázatból, karcsú testformából tojóra tippelek. Eleségnek megfelel a nimfapapagájok elesége, de valamivel több napraforgót, zöldeleséget és gyümölcsöt fogyasztanak. Nyüzsgő-mozgó madarak, előszeretettel szaladgálnak(nem véletlen a család "futópapagáj" elnevezése) a ketrec alján,oldalán. Hinta, mászóka lehet a kalitba, ami minél nagyobb, annál jobb. Mivel sokat tartózkodnak a földön, így fokozottan fontos a higiénia. Kálcium, ásványianyag igényük kifejezetten magas, különösen vedlési és költési idényben, ezért ilyen készítmény mindig legyen előtte.
Kedves Érdeklődő! Az amarillisz félék minden része igen mérgező - az emberre is halálos. Jellemzően gyomor- és bélgyulladásos tünetek alakulnak ki, amit hányás és hasmenés kísérhet. Súlyosabb mérgezés esetén izom- és légzésbénulás is létrejöhet, így mindenképpen javasolnék egy állatorvosi kivizsgálást, ahol a tünetek meglétét bizonyítva a tüneteket enyhítő szereket, gyulladáscsökkentőt, valamint a likornit és amarillisz alkaloid megkötésére alkalmas adszorbenst adnak az erősebb tünetek elkerülése végett. Utóbbit sajnos nem tudom, hogy állatgyógyászatban is alkalmazzák-e, mert nem találkoztam még ilyen esettel. Sajnos kevés is elég, hogy baj történjen, és azt sem tudom, hogy mennyi idő telt el a lehetséges mérgezés óta, ezért így látatlanban nem mondhatom sem azt, hogy nem lesz bajuk, sem mást, így mindenképpen azt javaslom, hogy minél hamarabb látogasson el velük állatorvoshoz, aki a tények és az eset pontos ismeretében meg fogja adni a választ. Interneten keresztül mi csak közelítő értékeket, lehetőségeket tudunk mondani Remélem hamarosan megoldódik, és boldog kimenetele lesz a dolognak! Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta (Nitta)
Ez kizárólagosan állatorvosi eset. Ma már az állatorvosoknak megfelelő szerek és technikák állnak rendelkezésükre a hasonló esetek megoldására.
Kedves Kérdező! A nemek aránytalansága a dúcban, - akár ha csak egy páratlan hím van -, már az is állandó verekedéseket eredményez. Egy fölösleges hím állandóan fészket-tojót akar fogni magának, akár erőszakkal is. (míg egy páratlan tojóval szinte semmi gond nincs) Ha úgy látja, hogy a 4 hím van és csak 3 tojó, akkor a felesleges hímet ki kell onnan venni, vagy pedig szerezni még egy tojót hozzá. 8 hónaposan egyébként már ivarérettek. A hímeket elsősorban az udvarlási viselkedésükről különböztethetjük meg, a tengelyük körül forogva búgás szinte biztos jel. Majd később, ahogyan egyre több tapasztalatot szerez látni fogja, hogy testalkatukban is eltérnek, valamint a fejük, a dudoruk alapján is meg lehet őket különböztetni. A postagalambászok egyébként télire külön választják a hímeket és a tojókat. Ez idő alatt pihennek, felkészülnek a következő évi tenyészidőszakra. Tavasszal történik meg a párba állítás, akkor kerülnek a dúcba. A dúcról készült képeket szemügyre véve azt látom, hogy hiába van 8 fakk, nem jó az elrendezésük. Túl közel vannak egymáshoz, és nagyon hasonlóak a fakkok, nem tudják megkülönböztetni őket a galambok, ezért sok lehet a tévesztés, a téves berepülés. Ilyenkor nagy verekedés kezdődik, hiszen a fészket meg kell védeni a betolakodóktól. A fakkok kicsik, és nem jól védhetőek. Olyannak kellene lennie, hogy az oda repülő idegen madár ne tudjon egyből bemenni a fészektálhoz, hanem álljon meg az "ajtóban", de ott is csak bizonytalanul. A fészken ülő galamb azonnal odaront, és így le tudja zavarni a bejáratról. Normál esetben egy kicsi, a többi fészektől elkülönülő bejárata van a fészeknek. Egy kicsit meg kell nehezíteni a bejutást a fészekhez. Az a legrosszabb, ha nyitott a fakk, és az idegen madár egyből a belsejébe tud menni (tévesztésből vagy szándékosan), ott megveti magát, és az eredeti fészek tulajdonos pár nem tudja őt onnan kikergetni. 15-20 percig is eltarthat a harc, véresre verik egymást és összetörik a tojásokat. Ha a betolakodó győz, a vesztes párnak költözi kell... A hím ül nappal, és a tojó éjszaka, így ha mindenkinek fészke és párja van, akkor az agresszió csökken, mert a hímek költenek, ebben az időszakban pedig nagyon nyugodtak, a tojók meg nem agresszívek, ők nem járnak fészket rongálni, amikor már nevelés van akkor meg le van mindenki foglalva. A fakkokat könnyen át lehet alakítani, ehhez - a sarkában egy megfelelő méretű bejárattal rendelkező - pozdorja, farostlemez vagy egyéb lapra van szükség. Vannak akik rácsokat használnak. A lényeg, hogy a bejáratok a legtávolabb legyenek egymástól. Két szomszédos fakk esetében az egyiknél a bal alsó sarokban legyen, a másiknál a jobb alsóban. Akkora legyen a bejárat, hogy ne lehessen egyből berepülni, hanem meg kelljen állni a szélén és úgy bebújni. Ezeket a lapokat vagy a rácsot érdemes leszerelhetőre csinálni a takarítás, fészek ellenőrzés miatt. Egészen novemberig fognak vedleni a postagalambok is. Üdvözlettel: Kis Klaudia
Sajnos a leírtak alapján nem sok jóval tudom bíztatni. Nincs kizárva, hogy a körte has hátterében FIP (fertőző hashártyagyulladás) van. A betegség sajnos nem gyógyítható. A has próbacsapolásával a kérdés eldönthető. Ezt FIP esetén is érdemes megtenni, mert a felgyűlt váladék egy részének eltávolításával az állat megkönnyebbül.