1896. Halbetegségek: hasvízkór (aszcitesz)
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Hasvízkór vagy pikkelyborzolódás az akváriumi díszhalak széles körben elterjedt betegsége. Úgy tartják, hogy e betegség okozói az Aegomonas punctata és a Pseudomonas fluorescens baktériumok.
Limfocitózis vagy sejt-hypertrophia – az akváriumi, édesvízi és tengeri, valamint más halak fertőző betegsége. A betegséget az jellemzi, hogy szürke színű csomók vagy lapos kinövések alakulnak ki a hal uszonyain, valamint annak bőrfelületén.
Ihtiosporidioz (Ichthyophonus) - az akváriumi halak egyik legelterjedtebb és legveszélyesebb mycosis betegsége. Megfertőződnek a tavi, édesvízi és tengeri halak is.
Dermatomikózis, avagy az akváriumi és egyéb édesvízi hal mikózisos (gombás) betegsége. Ez a betegség másodlagos, a más betegség által vagy rossz körülmények között tartott legyengült halaknál fordul elő.
Az akváriumban, gyakran megfigyelhető a halikra pusztulása a Saprolegnia és Achlya nemzetségű penészgomba rátelepülésének eredményeként. Az ikrán fehér fonalak tűnnek fel, az ikra felszínétől merőlegesen távolodva. Ez a gombák gombafonalai (hifák). A penészgomba hifái először a megtermékenyítetlen, tápanyagban szegény, gyenge ikrára telepszenek rá. Aztán a gomba áttelepszik a megtermékenyített ikrákra is, miután elnyelte tőlük az oxigént és elpusztítja azokat.
Kedves Gazdi! A gekkód nagyon rossz állapotban van, az előző kérdésed is erre utal: http://www.haziallat.hu/dr-haziallat/terrarium/leopardgekko-nem-eszik-szeme-fekete/13864/ Ne nézd tétlenül, ahogy szenved, vidd el állatorvoshoz! Vedlés: Gyakran előforduló probléma különféle gyíkok és leopárd gekkók esetében is, hogy a vedlés nem tökéletes és egyes testrészekről nem válik le a régi bőr. Ezek leggyakoribb helye a lábvégek / lábujjak illetve a farok vége (és nem a szem). Ilyen esetben minél hamarabb érdemes a régi bőrt, megfelelő puhítás után, eltávolítani. Ennek hiányában a több rétegben visszamaradó bőr rászárad az alatta lévő területre és annak az elhalását is okozhatja. A rászáradt bőr felpuhítására gyakori permetezés, vízben áztatás megfelelő, majd ezt követően finom csipesszel kell eltávolítani a régi bőrdarabot. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy az erősen rászáradt bőr nehezen jön le és erőszakos próbálgatással könnyen megsérülhetnek az alatta lévő szövetek.
A duzzanat sok minden ok miatt lehet (pl. sérülés érte ott, vagy megharapta egy másik macska), és a most még kemény duzzanat pár nap alatt sokat változhat (pl. felpuhul, esetleg ki is lyukad, ami arra utalna, hogy ez egy tályog volt). Azt, hogy a mostani sántikálás az orvos vizsgálata miatt lenne, nem hiszem. Azt javaslom, pár napot várjanak, addig tartsák otthon, ne engedjék el portyázni. Ha ez után még mindig gond van vele, vigyék vissza ahhoz, akinél már jártak (nem jó ide-oda mászkálni állatorvosok között), hátha akkor már jobban tudja vizsgálni, és esetleg születik valami diagnózis is.
Kedves P.Anita ! Elnézést kérek a késői válaszért, nagyon sok levelet kapok és az Őn levelére csak most találtam rá. A közvetlen elérhetőségem kissgabriella@vipmail.hu Várom megkeresését: Üdvözlettel Dr Kiss Gabriella
Nem tudom vizsgálat nélkül. Üdv
Kedves Gazdi, Már sokkal hamarabb vissza kellett volna húzodnia. Mivel ez a szerv nagyon érzékeny, nem érdemes házilag kísérletezni, forduljon àllatorvosához mihamarabb!